SHKRIMI
e mërkurë, 05 gusht 2020

VAXHID SEJDIU: FOL EVROPË!

Zvicër, 13 Maj 2020: (Covid 19 sot, si dikur Viti 1913, për shqiptarët.

Fol Evropë, sepse edhe fëmijët tanë, janë fëmijë të kësaj Evrope)


Prolog

Fol Evropë,


pashë sytë e fëmijëve tuaj, sepse sot duhet të na kuptosh. Sot, ke përjetuar një dhembje të madhe, e cila të obligon të kuptosh edhe popujt e shtypur, edhe popujt e vrarë padrejtësisht. Që një muaj, nën izolim trishtuam me të drejtë botën. Unë ju kuptoj, edhe shqiptarët e mi ju kuptojnë. Por, ne që një shekull jetojmë të izoluar, të ndëshkuar me ligjet mesjetare, që shpeshherë këto ligje ua tejkaluan edhe pandemive më të rënda në historinë e njerëzimit. Sot, po shohim me sytë tanë, se si po varrosën njerëzit nga ky virus i rëndë, shumë i rëndë, shumë dhembje. Por, ne shqiptarët shpeshherë pamë me sytë tanë, se si varrosën njerëzit për së gjalli. Me sytë tanë pamë se si bandat kriminale serbe, vrasin shqiptarë para pragut të derës, vrasin fëmijë para duarve të nënës, vrasin fëmijë në oborrin e shkollës, në arë e në livadhe, vetëm e vetëm pse janë shqiptarë. Më se një shekull jetojmë të ndarë e të vrarë. Prandaj, kërkojmë Evropë, të përmirësosh gabimin e 1913-tës, i cili me qindra mijëra shqiptarë dërgoji drejt vdekjes dhe qindra mijëra familje dëboi nga toka mëmë.

Fol, Evropë,

Unë Visar Karadaku

Jetoj që një shekull

Në mes kufijve!


Në mes kufijve të mallkuar

Që i vutë ju,

Mbi shpinën tonë të kërrusur nga shekujt e larë me gjak,

Pa na pyetur fare!


Jetojmë qençe në mes kufijve të papranueshëm

të dënuar, me ligj,

Me gjyq e pa gjyq,

Por, si shqiptarë.


Unë jam shqiptar dhe Shqipëria është larg

Më duhet të jetoj sipas ligjeve antishqiptare.


Dëgjo Evropë,

Që një shekull japim gjak dhe marrim plagë.Unë Visar Karadaku

Me pasaportë maqedonase,

Vëllai im - Shkodran Karadaku me pasaportë Kosove,

Motra ime - Vlorë Karadaku – Presheva,

Me pasaportë serbe,

Ne, e përbëjmë hartën e Gadishullit Ilirik,

Sepse të gjithë jemi shqiptarë,

Por, Shqipëria është larg.


Që një muaj jetojmë në izolim

Dhe me të drejtë çmendëm botën.

Por, ne shqiptarët, që një shekull jetojmë në izolim,

Nën thundrën e hekurt,

As të vdekur dhe as të gjallë.


Unë jam shqiptar dhe Shqipëria është larg

Më duhet të jetoj sipas ligjeve antishqiptare.


Fol Evropë,

Se shqiptarët u sakatuan

Nëpër gardhat e huaj, në tokë të vet.

asnjëherë nuk arritëm me kohë në dasmë të vëllait,

asnjëherë nuk arritëm me kohë,

te motra,

nga kontrollet kufitare,

nga kontrollet kufitare, që mbjellin frikë,

Në mes kufijve, që mbjellin vdekje,

Që ndalin frymëmarrjen.


Fol Evropë,

Jepu shpresë fëmijëve shqiptarë,

Në Ballkanin e infektuar,

Nga covid 13 (1)

Pandemi politike,

Që çdo ditë në heshtje,

Vret njerëz të pafajshëm.


Dëgjo Evropë,

Viti 1913-të,

Ka vrarë shqiptarë,

si sot, pandemia, njerëz në gjithë botën.


Fol Evropë,

Se e ke obligim ta thuash,

të Vërtetën!


Unë jam shqiptar dhe Shqipëria është larg,

Më duhet të jetoj sipas ligjeve antishqiptare,

Fol Evropë,

Sepse edhe fëmijët tanë, janë fëmijë të kësaj Evrope.

___________

1. Në Konferencën e Londrës më 1913, Shqipërisë, iu mor padrejtësisht më se gjysma e territorit etnik. Në të gjitha trojet shqiptare, ushtritë serbe, malazeze e greke, kryen masakra të mëdha në popullsinë civile, dhe u krye spastrim etnik me qëllim përzënien ose eliminimin e popullsisë shqiptare.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks