SHKRIMI
e enjte, 04 mars 2021

DR.VANGJEL KICI: KOSOVA TA VOTOJ ALBININ DHE VJOSËN

Kanada, 9 shkurt 2021: TË DASHUR SHQIPËTARË KOSOVARË, NE SHQIPËTARËT JASHTA KOSOVËS JU LUTEMI NGA TOKA DERI NË QIELL, QË TË MOS E SHKATËRRONI KOSOVËN E ADEM JASHARIT, ADEM DEMAÇIT, IBRAHIM RUGOVËS !!!

Fillojmë nga lashtësia. Mbretreshën ilire Teuta dhe mbretin ilir Pirro, sot në Kosovë i përfaqësojnë Vjosa Osmani dhe Albin Kurti. Pra populli më i vjetër i Ballkanit - Ilirët, në atë kohë ja kaluan me civilizim; Egjiptit, Athinës e Romës, duke emruar për mbret të tyre një grua me emrin Teuta. Pra ja kaluan botës dhe civilizimit të asajë kohe.

Dhe sot ka ardhur koha që populli i Dardanisë së atëhershme dhe Kosovës së sotme, tua kalojnë popujve egërsira që i rrethojnë dhe të parët në Ballkan të emrojnë për kryetare shteti një grua me emrin Vjosa. Edhe Teuta pati ca hajdutë në atë kohë, si Isa Mustafën e Hashimat me Ramushat që i ka sot Kosova dhe e tradhëtuan mbretreshën, duke ja dorzuar kalatë ilire ushtrisë romake pa luftë. Por sot,Vjosa e Albini kan pas vedi shumicën e popullatës kosovare që nuk janë hajdutë e tradhetarë, e që derdhën gjakun për lirinë e Kosovës, dhe do të votojnë që Albini e Vjosa ti fitojnë zgjedhjet dhe ta shpëtojnë Kosovën nga vjeddhja, shkatërrimi e zhdukja.

Shqiptarët e Dardanisë e kan kuptuar se Isa Lugati dhe partija e tij rrenacake, sot nuk e perfaqësojnë të madhin Ibrahim Rugova,sepse me veprimtarinë e tyre antishqiptare e kan turpëruar emrin e Rugovës së mençur e të urtë. Edhe Hashimat e Ramushat me shokë, që janë prezentuar në emër të UÇK, sot e kan humbur ate mbeshtetje, sepse popullata e ka kuptuar se sa vjedhjet, plaçkitjet, keqpërdorimet, po edhe likuidimet që kan berë ata farë komandantash gjatë luftës, po edhe pas sajë, ndaj vllezërve të tyre në Kosovë.Të dashur kosovarë, e dashura diasporë; votoni Albin Kurtin e Vjosa Osmanin, që ta shpëtoni Kosovën... Isa Mustafa-Lugati, nuk mundet të përfaqësoi Ibrahim Rugovën por vetëm hajdutët; dhe komandantët e Rognerit nuk mundet të përfaqësojnë UÇK por vetëm kriminelët, sepse ashtu i llogarit Amerika dhe HAGA. Nëse nuk i votoni këta dy figura qe i duam dhe i vlerësojmë edhe ne shqiptarët jashta Kosovës, që aqë shumë sakrifikuam e kontribuam për Kosovën; e që këta figura i don dhe i vlerson edhe Evropa e Amerika,atëherë e thefshit qafën bashkë me ne, që edhe ne të hallakatur, vite me rradhë votojmë shokët e Grueskit dhe Zaevit, e që sot Bullgaria tenton te na shpëtoi dhe ta marrë hakun tonë...


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks