SHKRIMI
e enjte, 04 mars 2021

SAIMIR LOLJA: SHPËTIMI SHQIPTAR I HEBRENJVE DHE USHTARËVE ITALIANË, GJATË LUFTËS II BOTËRORE

Pashtriku, 11 shkurt 2021: Më 30 Janar 2021 në Tv RTSh2 u kujtua „Dita e Holokaustit. Flitet për shpëtimin shqiptar të hebrenjve dhe ushtarëve italianë, si dhe një analizë e plotë e Besës arbërore-shqiptare. Në këtë emision flasin:

- Saimir Lolja - Anëtar i Shoqatës “Miqësia Shqipëri - Izrael”

- Rexhep Hoxha - Anëtar i Shoqatës “Miqësia Shqiperi - Izrael”

- Fatos Qoqja - Anëtar i Shoqatës “Miqësia Shqiperi - Izrael”

- Gentjan Dervishaj - Pastor

- Dr. Anna Cohen - Anëtare e Shoqatës “Miqësia Shqiperi - Izrael”

- Marcus de Rowe - I mbijetuar i Holokaustit


***

Emisioni NE: NË NDERIM TË DITËS SË HOLOKAUSTIT " 30 Janar 2021 " P 1

https://www.youtube.com/watch?v=iVoStkL3-dI


____________

Saimir Lolja:

THE ALBANIAN BESA - THE GOLDEN RULE

http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/1_The%20Albanian%20Besa%20-%20The%20Golden%20Rule_2021-01-26_word%20format.pdf

***

THE RESCUE OF JEWS IN KOSOVA

http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/2_The%20Rescue%20of%20Jews%20in%20Kosova_2021-01-26_word%20format.pdf

***

THE DIVISION SKANDERBEG AND YUGOSLAVIA NR. 3


http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/3-The%20Division%20Skanderbeg%20and%20Yugoslavia%20Nr.3_2021-01-26_word%20format.pdf

***

THE HOLOCAUST AND THE ALBANIAN SALVATION

http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/4_The%20Holocaust%20and%20the%20Albanian%20Salvation_2021-01-26_word%20format.pdf


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks