SHKRIMI
e hënë, 28 maj 2018

XHEVAT BISLIMI: TË RISHIKOHET MARRËVESHJA PËR KUFIRIN ME MALIN E ZI

Prishtinë, 2 mars 2017: Marrëveshja për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi dhe marrëveshja për “Bashkësinë e komunave serbe” kanë thelluar dallimet midis forcave politike shqiptare në Republikën e Kosovës dhe midis shqiptarëve përgjithësisht.

Lëshimet e mëdha që i janë bërë Serbisë nuk janë miratuar nga pjesa dërrmuese e qytetarëve të Republikës.

Pakënaqësi të mëdha ka shkaktuar edhe marrëveshja që Qeveria e Republikës së Kosovës ka nënshkruar me Malin e Zi për shënimin e vijës kufitare. Sipas ekspertëve të pavarur, me këtë marrëveshje, Republika e Kosovës humb rreth 8200 hektarë tokë.Këmbëngulja dhe trysnia e krerëve të institucioneve të Republikës së Kosovës për ratifikimin e kësaj marrëveshjeje nga Kuvendi i Republikës po indinjon shoqërinë shqiptare në Kosovë e më gjerë.

Shoqëria “Lëvizja” ka përcjellë me shqetësim gjithë këtë proces dhe kërkon nga krerët e institucioneve të Republikës që t’i binden zërit të shoqërisë shqiptare.

Shoqëria „Lëvizja“ është kundër cilësdo marrëveshje përmes të cilës Kosova do të humbë territor. Ftojmë të gjitha forcat politike të Kosovës që të lënë divergjencat që kanë lidhur me ketë çështje dhe me një konsensus të përgjithshëm të fillojnë një proces të ri të përcaktimit të kufirit me Malin e Zi ku askush nuk do të jetë humbës apo fitues.

Kryetari i Shoqerise "Lëvizja", Xhevat Bislimi

Prishtinë, më 2 mars 2017


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks