SHKRIMI
e diel, 17 dhjetor 2017

REXHEP KASUMAJ: TRASHËGIMI E ERRTË!

Berlin, 6 prill 2017: Serbët protestojnë kudo. Në Belgrad dhe viset provinciale nga Rashka e në veri. "Kundër diktaturës" - është moto dhe kauzë e tyre. Natyrisht, kjo është çështje e brendshme serbe, por nga njëlloj ndjeshmërie europaine, le të thuhet: ata kanë të drejtë.

1.

Askund në botën e lirë, si në Ballkan, nuk ndodh që kierarkët politikë të lëvizin anasjelltas: herë në krye të guvernës, e herë në ballë të shtetit në rotacionin e paprerë. Nuk i limiton dot as ligji, si në Amerikën e bekuar dhe as praktika e mirë, si në Europën e ëndrruar. Veçse Ballkani nuk është i lirë: ligji dhe praktikat e tillë mondane janë akoma të huaja për shpirtin e tij politik.

2.

Kjo është e përgjithshmja e Gadishullit fatkeq dhe, tutje, e krejt hapsirës së mugët deri larg në vendlindjen e diellit. Mirëpo, ky njeri me emrin Vuçiq, që posa absolutizoi fuqinë pushtetare në Serbi, ka dhe të veçantën e vet. Ishte shpresë ideologjie dhe pinjoll i devotë i aksit të errtë infernal Millosheviq - Sheshel, që do ti banojnë, më pas, si kriminelë çelitë e Sheveningenit. I pari do të vdesë aty, kurse tjetri gati u kalb e mori emblemën e zezë për gjithë jetën.

3.

Diktaturë nuk quhet vetëm njëpartizmi ose simbioza dhunëtare Parti-Shtet: fashiste, komuniste a juntiste...Gjermania e Führerit, kur ylli i tij ngjitej, nuk pat suspenduar demokracinë formale - dje, apo idhujtari Putin që i bëri uratën - sot. Madje, as Sllobodani, prijësi i tij frymëzues me të cilin i përkisnin bashkë njëj vëllezërie politike, përfillte, anise cinikisht, formën parlamentate të rendit shtetëror.

Të gjithë, ndaj, do të rezultonin fitues zgjedhjesh me votën e lirë. Por nëse kishin korrektësi me legalitetin, ishin në konflikt të thellë me legjitimitetin. Sepse është doktrina gebëlsiste e terrorit, trilleve dhe mashtrimit që i mbjellë frikën e shplan trurin vdektarit të thjeshtë. Tashmë edhe fëmijët, gati si në legjenda, e dijnë historinë e përgjakur të tyre.

E biografia e kryeparit të posavluar të Dedinjes, ka pikërisht këtë tizgë gjaku të huaj që kullon n'për rrjeshtat e saj..!


--------------------------------------


Shtojcë e pashtriku.org

FYTYRA E VËRTET E A.VUҪIҪIT!
Kako je Vučić postao veća "fukara" od DOS-a


Rijedan snimak Šešelja i Vučića iznad Sarajeva 1995


Aleksandar Vucic - Ubijte jednog Srbina, mi cemo stotinu Muslimana


KOMPILACIJA IZJAVA: Aleksandar Vučić iz doba radikala


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks