SHKRIMI
e diel, 21 janar 2018

DR.JAKUP KRASNIQI: Z.THAҪI, NË KOSOVË KA PASUR SPASTRIM ETNIK DHE JO 'PËRPJEKJE PËR SPASTRIM ETNIK'!

Prishtinë, 18 prill 2017: Ndihma më e madhe që mund të japë Hashim Thaçi në procesin e padisë që Kosova në të ardhmen duhet ta bëjë kundër Serbisë për gjenocidin e kryer në Kosovë gjatë viteve 1998- 1999 është të mos flasë fare për këtë çështje!

Padia për gjenocid kundër Serbisë nuk është çështje personale dhe si e tillë nuk duhet të përdoret për qëllime personale. Kjo çështje, së paku për hir të viktimave të gjenocidit, duhet të jetë kauzë gjithëkombëtare.

Mjerisht, sa herë që z. Thaçi i flet për këtë çështje, shkreton keq dhe e dëmton këtë kauzë shumë rëndë, për të mos thënë në mënyrë të pariparueshme.

Nga dhjetëra këshilltarë që sillen vërdallë në kabinetin e tij është dashur së paku njëri nga ata ta dijë dhe t'i tregojë se si president i vendit nuk duhet të thotë se në Kosovë ka pasur "përpjekje për spastrim etnik" sepse në Kosovë ka pasur "spastrim etnik" si njëri nga aktet gjenocidare përmes të cilit është kryer gjenocidi.Dëbimi i mbi një milion njerëzve nga Kosova është fakt që ka ndodhur prandaj të thuash se "ka pasur përpjekje për spastrim etnik" dëshmon se presidenti dhe këshilltarët e tij nuk i njohin nocionet që e përkufizojnë gjenocidin.

Dikush duhet t'i tregojë zotit Thaçi se shumë publikime të tij në FB dhe paraqitje tjera mediale përmes të cilave "kërcënon" Serbinë me padi për gjenocid, përmbajnë gabime të rënda, të cilat kurdo që të bëhet padia, Serbia do të mund t'i përdorë si dëshmi kundër provave të shumta të Kosovës për gjenocid.

Prandaj, ndihma më e madhe që mund të jep zoti Thaçi në këtë rast është që këtë çështje t'ua lë në dorë ekspertëve!

***

SHERADIN BERISHA: GËNJESHTRAT E HASHIM THAҪIT S'KANË TË NDALUR!

http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=6380


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks