SHKRIMI
e hënë, 28 maj 2018

DR.ABDULLA MEHMETI: PARAJA VRET NJERËZ DHE POPUJ!

Tetovë, 1 maj 2017: (Me rastin e 1 Majit, Dita ndërkombëtare e punës) - Nga kohët e lashta, mesjeta dhe deri në shekullin njëzet, luftërat janë zhvilluar për territore, pasuri të mbretërive të rëna, flori dhe diamante; më vonë për tregje, resurse dhe burime energjetike; kurse sot luftërat zhvillohen për financa, para të gatshme, të fituara shpejtë dhe lehtë.

Domethënë, asgjë nuk ka ndryshuar në esencë. Edhe më tej politika dhe lufta janë mjete, ndërsa ekonomia, pasuria dhe financat, janë qëllim.

Mos u habitni pse aktualisht edhe përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare, të lobeve, fondacioneve dhe korporatave të mëdha ndërkombëtare, gjatë kohës së fundit i sjellin në pushtet dhe përkrahin përfaqësuesit e bandave kriminale, oligarkët dhe menaxhuesit e trafiqeve të mëdha të drogës, karburanteve, armëve dhe transferit të parave, të cilët mund të ngrihen edhe në nivel të diktatorëve lokal në shtetet e tyre.Kjo ndodh sepse, organizatat me ndikim global nuk financohen nga tatimet e qytetarëve, nga buxhetet e shteteve, por përmes fondeve të zeza nga kontrabanda, kompanitë mashtruese fitimprurëse, si korporatat energjetike, të telekomunikimit, rrjeti i kazinove dhe bastoreve sportive etj., ndërsa oligarkët, makrotë dhe bosat e trafiqeve u shërbejnë atyre si punkte për grumbullimin, vjeljen e financave.

Edhe diktatorët e mëdhenj modernë, si Sadami, Gadafi dhe të tjerë, u kanë shërbyer si arka këtyre organizatava dhe shërbimeve të huaja, deri sa nuk janë zëvendësuar nga thesarë të tjerë të ri më të leverdishëm dhe efikas.

Mos harroni, organizatat, shërbimet dhe bosat e mëdhenj të kapitalit botëror nuk mbledhin tatime nga qytetarët, por pasuri dhe para, kapital të gatshëm marramendës të akumuluar nga oligarkët lokalë dhe rajonalë, duke i korrur dhe vjelur sipas nevojës kokat e këtyre diktatorëve e oligarkëve të krijuar nga vetë ata. Kush e ka radhën në Ballkan, pas Millosheviqit dhe bashkëpunëtorëve të tij?


(1 maj 2017)  


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks