SHKRIMI
e shtunë, 26 maj 2018

NEHAT MUSTAFA: MADHËSHTIA E NJËSITIT 'MËRGIMI'

Pashtriku.org, 7 maj 2017: Më 5 maj 2017, në ditën kur u shfaq premiera e dokumentarit "Buka e UÇK'së - Historia e Njësitit të Logjistikës 'MËRGIM', i autorit Vangjel Kule, ish'ushtari i UÇK'së, Nehat Mustafa, në murin e tij në facebook, kujton me krenari madhështinë e veprimtarisë së Nëjsitit "Mërgimi".

Lexoni kujtimin e tij:

"Veprimtaria dhe aktiviteti i Dëshmorit të Kombit Ilir Konushevci "MËRGIMI", Komandantit Gani NUHA dhe e gjithë eprorëve dhe ushtarëve të Grupit të Logjistikës, në të vërtetë është vet lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Të prisje në bazat e UÇK-së në Veri të Shqipërisë me dhjetëra mijëra ushtarë të lirisë, të organizoje strehimin e tyre, ushqimin modest, stërvitjet elementare për më të rinjët, armatimin e tyre dhe në fynd kthimin në vatrat e luftës ishte një proces shumë kompleks dhe vështirë i imagjinueshëm për kohën e sotme.

Mund të bëhen edhe dhjetëra filma e dokumentarë, por as për së afërmi nuk mund të përshkruhet e gjithë madhështia e veprimtarisë së Grupit të LOGJISTIKËS. Vetëm ata dhjetëra mijëra luftëtarë lirie që kaluan përmes këtyre bazave mund ta përshkruajnë nëpër mendjet e tyre gjithë madhështinë e veprimtarisë së këtij GRUPI.

Dëshmori Ilir Konushevci "MËRGIMI" fitoi pavdekësinë. Ndërsa, Komandanti Gani Nuha mbetet një hero i gjallë, idealist i përhershëm, i nderuar dhe i respektuar deri në përulje për punën që ka bërë e vazhdon ta bëjë në të mirë të çështjes kombëtare.

PS: Edhe unë, së bashku me disa shokë nga Ferizaj ishim pjesë e një grupi të madh ushtarësh që qëndruam për 9 ditë në Bazën e UÇK-së në Fshatin HOXHAJ të TROPOJËS (qershor -korrik 1998). Nga aty i mbajmë mend GANIUN dhe të tjerët. Por, me këtë rast dua të përkujtoj ish udhëheqësin e grupit tonë, Dëshmorin e Kombit Ymer ALUSHANI "VOGLUSHI", shokun e bashkluftëtarin tonë nga Ferizaj e me të cilin u nisëm së bashku, Vezir JASHARI "FLAMURI", si dhe Dëshmorin e Kombit, bashkluftëtarin nga Ferizaj e që e takuam në Hoxhaj, Driton ISLAMI "TONI".

Lavdi Dëshmorëve të Kombit!

Nder dhe respekt për Gani Nuhën dhe gjithë Luftëtarët e Lirisë!"Mysafiri i Mëngjesit: Gani Nuha & Demir Demiri 05.05.2017


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks