SHKRIMI
e hënë, 28 maj 2018

IU DHA LAMTUMIRA E FUNDIT, VEPRIMTARIT TË ÇËSHTJES KOMBËTARE, RIZAN XHOXHAJ

Prizren, 13 maj 2017: Mbrëmë në moshën 97 vjeçare, ka ndërruar jetë veprimtari i çështjes kombëtare, Rizan Xhoxhaj, i cili të shtunën është varrosur me nderime në Petrovë. Familjarë, të afërm, miq, qindra qytetarë dhe zyrtarë të institucioneve dhe partive politike, të shtunën i’a dhanë lamtumirën e fundit, Rizan Xhoxhajt, veprimtarit të palodhur të çështjes kombëtare. Për jetën dhe veprën e të ndjerit, në emër të familjes, një fjalë rasti e ka mbajtur Xhevat Xhoxhaj, i cili në mes tjerash tha se për shkak të aktivitetit të tij politik në shërbim të interesave kombëtare, Rizan Xhoxhaj, është persekutuar dhe ndëshkuar me masat më të ashpra të sistemit ish jugosllav menjëherë pas luftës së dytë botërore, duke vuajtuar nëpër kazamatet e egra sllavo-komuniste për 12 vite rresht përfshirë edhe burgun famëkeq të Golli Otokut. Ai tha më tej se përkundër represionit të paparë të regjimit të egër sllavo- komunist të kohës, Rizan Xhoxhaj, edhe pas daljes nga burgu, për asnjë moment nuk është ndalur me aktivitete të ndryshme në shërbim të interesave kombëtare. Për veprimtarinë patriotike të të ndjerit, Rizan Xhoxhaj, është shkruar në shumë gazeta dhe libra, si dhe janë realizuar emisione të ndryshme televizive. (TV Prizreni)

***Prizren (Lagjja Therandëz), 4 janar 2017: Një histori e patreguar me parë - nga plaku 97 vjeçar, Rizan Bajram Xhoxhaj - për luftën e dytë botërore, vuajtjet e tij në kampin famekeq të Goli Otokut dhe golgotën shqiptare gjatë regjimit komunist Tito - Rankoviq (1949 - 1956 - 1966...) 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks