SHKRIMI
e martë, 25 korrik 2017

SHERADIN BERISHA: REPUBLIKA E ADEM JASHARIT DUHET T'I THOTË STOP REPUBLIKËS SË AHTISARIT!

Pashtriku.org, 1 korrik 2017: Është iluzore dhe njëkohësisht mashtrim i madh për shqiptarët, kur thuhet se, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran!

- Atëhere çka është Kosova?

- Është republikë e Pakos së Ahtisarit, e cila ka 95% shqiptarë,

- me 3% minoritet serbë,

- me 10 komuna etnikisht serbe,

- 44 kisha e manastire serbe si, zona eksterritoriale të mbrojtura me ligj të veçanta,

- me 10 vende ta rezervuara par deputetët serb na Kuvend,

- me 2/3 e shumicës së pakicës serbe etj., në këtë Kuvend.

Pastaj ka:

- pjesëtarë të shërbimeve sekrete të Serbisë, brenda AKI'së,

- pjesëtare të strukturave policore të Serbisë, brenda PK'së, edhe me komandatin serb të policisë në veri të Kosovës,

Pastaj ka:

- postën e Serbisë,

- telekomin e Serbisë,

- bankën e Serbisë,

- spitalet e Sebisë,

- planprogramet e Serbisë në të gjitha nivelet e arsimit serb në këtë republikë ahitisariane...,

Pastaj ka:

- partinë 'listën Serbska' e cila përfaqëson interesat e Serbisë në Kuvend, në Qeveri dhe në institucionet tjera të republikës së Ahtisarit,

- kjo 'sërbskë' udhëheq edhe me 10 komunat etnike serbe, të cilat (sipas marrëveshjes Thaçi-Daqiç-Eshton, të 19 prillit 2013, në Bruksel) përfundimisht priten të bashkohen në njësinë autonome etnike serbe të quajtur Asociacion (Zajednicë),

- dhe kjo Zajednice pritet të ketë, kuvend, kryëtar të kuvendit etj.etj!!!

***

Tani shtrohet pyetja:

- Kush mund ta ndryshojë këtë republikë të dëmshme për të ardhmen e Kosovës?

- shumica shqiptare!

- Në ç'mënyrë?

- në mënyrë institucionale!

Për ta ndryshuar këtë republikë të Ahtisarit (e cila kurrë nuk ishte aspirate e shqiptarëve), si punë e parë dhe urgjente e legjislativit dhe ekzekutivit të Ri, duhet të jetë ndryshimi i Kushtetutës së Ahtisarit, për t'i hapur kështu rrugë, Republikës së Adem Jasharit, për të cilën janë flijuar historikisht mijëra shqiptarë!

Si përfunim

Nëse nuk ndodhë ky ndryshim, atëhere nuk mund të themi se kemi shtet të pavarur dhe sovran, por kemi republikë të Ahtisarit, e cila qeveriset nga Prishtina dhe Beogradi nën mbikëqyrjen e qeverisë së Brukselit, që unë e quaj qeveri e vëllait të Madh (SHBA'BE)!!!______________________

PROF.DR.ESHREF YMERI: I NDERUAR ZOTËRI SHERADIN, TRADHTIA ËSHTË NË KRYE TË KOSOVËS!

http://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=6684


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks