SHKRIMI
e hënë, 21 maj 2018

MUSA SABEDINI: KLASA POLITIKE PO E MBAN PENG KOSOVËN, VETËM PËR INTERESA PERSONALE!

Gjilan, 9 korrik 2017: Klasa politike, asnjëherë nuk është treguar më e vrazhdë dhe më jo serioze sesa tani, në raport me qytetarin e saj. Për pak ditë pothuajse shumica e politikanëve e kanë gënjyer nga dy e tri herë brenda javës popullin e Kosovës. Dhe çka të presim nga kjo garniturë e shtresë e politikanëve kur para vetës e kanë integrimin evropian, liberalizimin e vizave dhe përkushtimin ndaj shtetit e vlerave civilizuese evropiane. Mos vet për ne e për këtë popull, në duar të kujt kemi mbetur.

Nga kureshtja për të parë egon dhe kredibilitetin e politikanëve tanë, përcolla me vëmendje disa deklarata, qoftë të deputetëve fitues e jo fitues, qoftë të kandidatëve për kryeministër, apo të liderëve partiakë. Brenda javës, disa edhe brenda ditësh, i hanë fjalët e tyre dhe janë të njëjtit që gënjejnë hapur dhe pa fije turpi.

Unë e njoh mirë mentalitetin e politikanëve tanë, por qytetari i rëndomtë dhe i sinqertë e ka të vështirë ta perceptojë këtë diapazon jo serioz dhe gjithsesi mashtrues të politikanëve, që përmes rrjeteve sociale përçojnë tek qytetari apo votuesi opinione e deklarata kontradiktore.

“I kemi votat e mjaftueshme”, “Kurrë me PDK”, “Kurrë me PAN”, ose “Kurrë me LVV”. Janë këto disa nga sloganet e përditshme që has kudo nëpër portale e statuse të deputetëve apo kandidatëve për kryeministër.

Dikur, zyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosje e akuzonin aq rëndë Isa Mustafën saqë vërtet ndiheshe keq para ekranit, sepse në pyetje ishte etika e deputetit. Pa fije turpi ata shpreheshin: ”Jo që Isa Mustafa është kriminel, por edhe fëmijët i ka kriminelë”. Tani ka ndryshuar gjendja, nga një ekstrem në ekstremin tjetër. Tani është rritur egoja për pushtet dhe duhet përbirë çdo gjë që është thënë brenda pak muajsh. Isa Mustafën tani po e kërkojnë të gjithë sepse janë në pyetje interesat për pushtet.

Ku është defekti dhe ku qëndron e keqja në këtë shthurje ekstreme të fjalorit dhe të gjuhës së këtyre politikanëve. Nuk duhet harruar se kjo garniturë e deputetëve dhe këta njerëz që do e formojnë qeverinë, do të jenë njerëzit tanë që nesër do të përballen me tema të rënda, me tema kapitale e aso që kalibri i qeveritarit kosovar merr erë menjëherë qysh në tavolinën e bisedimeve.Si t`i besohet kësaj shtrese që nesër duhet të flasin e mbrojnë qëndrime për Kosovën evropiane, për liberalizimin e vizave, për ekstremizmin e dhunshëm, për problemet kapitale që ka Kosova në raport me Serbinë dhe me fqinjët e saj, për formimin e FAK-ut etj.

Ne, thjeshtë edhe për një kohë të gjatë do të jemi peng të këtyre politikanëve shkurtpamës, do të jemi peng të këtyre politikanëve që vrasin natën e ditën me gjuhën e tyre manipuluese. Do të jemi peng dhe si brez apo gjeneratë e pas luftës për të mos pasur të drejtë të jemi krah për krah me shtetet e tjera të Evropës.

Koha nuk është në favorin e shqiptarëve dhe koha nuk është në luksin tonë për të bërë manovra politike. Kosova nuk ka asnjë arsye të mbetet peng i këtij grushti politikanësh që vendin e shohin si “para” për të fituar e pasuruar brenda natës. Në fakt, kjo garniturë e politikanëve është pasuruar mjaft më dhe ka fituar në kurriz të qytetarit për shumë vite.


E shohim çdo ditë fytyrën e vërtet të liderëve dhe të partiakëve të tjerë. Gjithçka është e mundshme gjatë javëve dhe asnjëherë nuk do të befasohesha sikur qeveria të formohej në mënyrën më të keqe të mundshme, sepse e mira dhe ajo me vlerë, ka vdekur kaherë në Kosovë.

Tani Kosovës i duhet një unitet institucional, Kosovës i duhet një progres real dhe me synime të qarta për ta krijuar FAK-un, për ta përfunduar njëherë e përgjithmonë problemin e demarkacionit dhe për të rrumbullakuar obligimet që lidhen me liberalizmin e vizave.

Mos e mbani peng Kosovën e as fatin e saj ju liderë grindavec. Në zgjedhjet e përgjithshme morët një ndëshkim serioz, e i cili është paralajmërim edhe për zgjedhjet lokale. Hapni sytë e bëhuni argat të Kosovës evropiane, e cila po pret nga ju që t`i kryeni detyrat e shtëpisë, para se të bëhet vonë për të gjithë ne.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks