SHKRIMI
e hënë, 21 maj 2018

DR.ABDULLA MEHMETI: 20 VJET NGA MASAKRA E GOSTIVARIT, 9 KORRIK 1997 - 2017

Tetovë, 9 korrik 2017: 9 Korriku 1997 – Është dita kur pushteti i Maqedonisë, 6 vjet pas pavarësisë së shtetit, masakroi qytetarë të pafajshëm shqiptarë në qytetin e Gostivarit (3 të vrarë, 135 të plagosur, qindra qytetarë të arrestuar, mes të cilëve edhe kryetari i Komunës së Gostivarit dhe kryetari i Këshillit të kësaj komune, si dhe udhëheqësit e Komunës së Tetovës), ndërsa përfaqësuesit politik të kësaj popullate, me naivitetin e tyre ndihmuan në krijimin e pretekstit për realizimin e këtij plani armiqësor të pushtetit ndaj shqiptarëve.

Si ndodhi që të mos përmendet (sa dhe si duhet) dhe të mos ndërmerren masa të nevojshme kundër ndërhyrjes së njësive speciale të policisë serbe, përkrah atyre vendëse, të cilat zbarkuan atë ditë në Gostivar për t’i përgjakur shqiptarët?!

Si ndodhi që Ligji për përdorimin e flamurit shqiptar, në komunat me shomicë të banorëve shqiptarë, i sjellë që në vitin 1973 nga pushteti komunist, të pezullohet me një vendim politik në periudhën e pluralizmit, kur në pushtetin e këtij vendi ishin ulur këmbëkryq edhe përfaqësuesit e partive politike të shqiptarëve, në nivel qendror dhe lokal?!

Si ndodhi që populli shqiptar të vritet e masakrohet, jo vetëm në Gostivar, por disa herë dhe gjithandej në vendbanimet shqiptare në Maqedoni, ndërsa të njëjtët politkanë e vazhduan edhe më tej qeverisjen e vendit me partnerët e njëjtë politik maqedonas, fajtorë për vrasjen e shqiptarëve, pa asnjë kusht, sikur asgjë të mos ketë ndodhur deri më sot?!


(9 korrik 2017)

 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks