SHKRIMI
e mërkurë, 16 gusht 2017

DISQET E KARAXHIQIT - IMPLIKOJNË EDHE PERËNDIMORËT NË MASAKRËN E SREBRENICËS E BRATUNCIT!! (NGA ARKIVI I PASHTRIKUT, GUSHT 2008)

Pashtriku.org, 25 korrik 2017: „Radovan Karaxhiq i ka ruajtur bisedat e zvilluara me personalitete të shteteve perëndimore në disa disqe të koduara…“- kështu raporton gazeta serbe Blic duke iu referuar ekipit të avokatëve mbrojtës të Radovan Karaxhiqit.

Në këto disqe të koduara janë të inçizuara bisedat e Karaxhiqit me personalitete të shumta botërore si me Bill Clinton, Tony Blair, Madeleine Allbright, Bernard Kouchner..., në këto disqe ndodhen edhe bisedat me Slobodan Milosheviqin dhe me Alija Izetbegoviqin, ka thënë për gazetën Blic avokati Svetozar Vujaçiq, anëtar i ekipit mbrojtës i Radovan Karaxhiqit.Më gjerësisht lexo origjinalin: „Odbrana Karadžića preuzela torbu“

http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/odbrana-karadzica-preuzela-torbu/swgj9c2


Me këtë rast avokati Vujaçiq ka deklaruar, se disqet përmbajnë material komprometues për disa qeveri të perëndimit. Në disqe mes tjerash ndodhen edhe bisedat e Karaxhiqit me Milosheviqin lidhur me marrëveshjen e bërë me Richard Hollbrooke - se nëse Karaxhiq largohet nga jeta publike nuk do të dënohet nga Haga…

Aty sipas gazetës Blic përmendet edhe biseda ku thuhet se Radovan Karaxhiq dhe Alija Izetbegoviq janë dakorduar për masakrën në tregun e Sarajevës „Merkala“… Disqet përmbajnë edhe disa informata mbi implikimin e disa qeverive perëndimore në masakrat e Srebrenicës dhe Bratuncit.

Ekzistojnë dhjetra biseda me Millosheviqin në kohën kur në Pale ka qenë kryeministri grek Konstantin Micotakis dhe Dobrica Çosiç. Ka biseda të tij me kreun e armatës serbe Momçilo Perishiqin etj. (pashtriku.org / 15. 08. 2008 )

……………………

Lexoni shkrimin origjinal:

Disqet e koduara: Disqet e Karaxhiqit - implikojnë edhe perëndimorët

në masakrën e Serbrenicës e Bratuncit!!

http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/gusht08/blic_disqet_e_karaxhiqit_15.8.08.htm


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks