SHKRIMI
e premte, 21 shtator 2018

KADRUSH RADOGOSHI: KUSH DO TA KORIGJOJË PADREJTËSINË HISTORIKE TË AHMET KORENICËS?

Edmonton - Kanada, 9 tetor 2017: Për fat të mirë, Gjakova dha shumë figura, të cilat dhanë shumë për ne si komb dhe disa prej tyre me aktet kulmore të veprimtarisë së tyre e patën shndërruar Gjakovën në njërën nga qendrat më të rëndësishme të lëvizjes sonë për çlirim kombëtar dhe për emancipim kulturor. Por, për fat të keq, dha edhe shumë profesorë nëpër katedra historie, të cilët bënë shumë pak për ndriçimin e këtyre figurave. Ahmet Koronica, Hysni Curri, Bajram Daklani, Haki Taha dhe shumë të tjerë sikur e thërrasin nga përjetësia ndërgjegjen tonë historike dhe qytetare të zgjohet nga gjumi. Ne kemi nevojë për ata dhe jo ata për ne! Vlera jonë matet me qëndrimin tonë ndaj jetës dhe veprës së tyre. Kur ndërgjegjja jonë qytetare duhet ta shtrojë me zë të lartë kërkesën, që trashëgimtarëve të Ahmet Koronicës së Lidhjes Shqiptare dhe nipit të tij Ahmet Korenicës së Ri, të pushkatur pas Luftës së Dytë Botërore si nacionalist shqiptar, të ju kthehet apo kompenzohet trolli i shtëpisë në Qendrën e ngushtë të Gjakovës,i konfiskuar si pronë nacinalisti reakcionar ??!! Ndriçimi i historisë kërkon edhe vendosjen e drejtësisë në vend! Cila parti politike do ta merrte përsipër ta korrigjojë këtë padrejtësi historike?... kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks