SHKRIMI
e diel, 18 nëntor 2018

MEHMET BISLIMI: KOSOVË DIL PRITI BIJTË TUAJ!

Zvicër, 3 nëntor 2017: ... në çdo përvjetor, rënien tuaj burrërore kujtojmë, ju të gjallë e të vdekur jeni bijtë tanë, për ju ne ditë e natë do të punojmë, Shqipërinë ta bëjmë, qëndrimi juaj burrëror na bëri krenar si burrat e motit dikur që vdisnin në këmbë për këtë tokë e qiell do vdesim të tanë!


 


1.

Kosovë

dil priti bijtë tuaj

priti se po të vijnë buzëqeshur

me shtatin e kuq si bajraku

me armët e lirisë ngjeshur

të përgjakur e të heshtur

me mustaqe e mjekër

syzezë e vetullpërpjekur

për atdhe djegur

përjetësisht futur në këngë

priti ti oj nënë

priti pa bërë gjëmë


2.

Kosovë kryelartë

me bijtë tuaj shtatgjatë

si lisat e mëdhenj me kurorë

po të kthehen si Gjergj Elez Alia

me nëntëqind plagë në shtat

si nëntë lisa të gjatë

lisat e Dukagjinit

po

një lis mbeti në Kumanovë

atje ku një ditë do të shkojmë

hakun për tua marrë

do të shkojmë

herët a vonë

atje është vendi jonë

vëllezërit tanë do t’i mbrojmë

do përgjakemi prapë

rrugë e lirisë

është rrugë e gjatë

3.

Kosovë në stinë pranvere

Kosovë në stinë dimri

Kosovë kurrë ngushtë nuk të zunë

Kosovë me valë Drini

Kosovë amësi e trimërisë

Kosova gjak ka për të dhënë

për hir të lirisë

për mua

për ty

për shqiptari

Kosovë

ata ranë edhe për ty

ata ranë për të gjithë ne

ata ranë burrërisht

ata ranë për atdhe


4.

Kosovë dil priti tek porta

nëntë lisat e gjatë

po të vijnë buzëqeshur

me nëntëqind plagë në shtat

po të vijnë në këmbë

nuk po të vijnë ratë

dil atje

ku po i presin nënat

ku po i presin motrat

ku po i presin fëmijët dhe gratë

ku nuk shuhet zjarri në vatër

ku po i pret flamuri shqiptar

ku në shenjë pikëllim

trëndafilat ulur kokën po mbajnë

atje ku po i presim të gjithë ne

atje ku dielli është ndalë dje

ku është skuqur bari

ku është përkulur në pritje

Komandant Adem Jashari


5.

Kosovë dil atje

ku dje ka ardhur për t’i pritur

nga Vlora në Prishtinë

vet Ismajl Qemali

atje ku pikat e gjakut ranë

ku ata namin e madh lanë

ku këngës së lirisë ia thanë

atje ku mitralozi i tyre volli zjarr

ku ata hodhën valle

ku ata veprën e madhe e bënë

atje

ku nuk do të ketë paqe në Ballkan

pa bashkimin tonë kombëtar


6.

Kumanovë në flakë lirie

lagja e trimave në zjarr të sprovës

o sa shumë të paskan hije

lulëkuqet e Kosovës

ata sollën me flamur

sollën nusen e Kumanovës

Beg Rizai ai dhëndri i parë

Xhafer djali bajraktar

përcjellë nga krushqit e lirisë

djem të zgjedhur të shqiptarisë

për atdhe gjithmonë përpjekur

ata te marrin gjak në vetull

ti moj vatra e Kumanovës

mbaj fort në gjirin tënd

krushq e trima të Kosovës

që s’ia marrin dorën pushtuesit

nuk i kanë frikën prushit

ata bijtë e kësaj toke

më të dashurit e nënës loke

krenaria e shqiptarisë

ju pishtarët e lirisë


7.

o ju nëna

ju mos qani

kokën lartë për trimat mbani

për ta kënga s’ka me pushua

sa të jenë jeta me jetua

toka mëmë s’ka me i harrua

përgjithmonë

qofshin lavdu

nëntor, 2017

Mehmet BislimiGJYKIMI GRUPIT TE KUMANOVES 02 11 2017

Gjykimi i grupit të Kumanovës


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks