SHKRIMI
e shtunë, 20 tetor 2018

DR.SULEJMAN ABAZI: NE DUHET T'I THEMI TROÇ KOMBIT TONË TË VËRTETËN!

Tiranë, 5 nëntor 2017: Jemi midis dy koheve, te gjendur historikisht ne mes te "fucise se barutit", e destinuar te shpertheje.

Dilema jone eshte tronditese:


Ose ne rikthimin tone drejt kohes se Lavdise se Eterve te Dikurshem, ose te Shperberjes totale gradualisht si komb, nen nje politike dinake e te sofistikuar.

Pergjegjese per kete situate ne trojet shqiptare eshte politika e vjeter kolonialiste shfrytezuese e Europes, e cila nuk ka ndermend te reformohet as per nje shekull.

Ajo me shume djallezi, brenda faktorit shqiptar, perzgjedh dhe nxit elementet me regresive, te financuar prej saj, qe te vihen ne sherbim te kesaj politike.

Nuk ka dyshim, qe dora e zotit per kombin shqiptar sot jane SHBA-te.

Kjo duhet bere e njohur boterisht nga brenda kombit tone, pa pritur te beje Amerika ate qe duam ne.

Kjo situate kaq delikate dhe me zhvillime e vizion strategjik, nuk mund te zgjidhet duke ia lene spontanitetit dhe deklarimeve dembele ne rrjetet sociale.

Ajo kerkon tjeter gje.

Koha historike brenda saj permban dhe krijon epokat.

Per kombin tone sot eshte e veshtire te percaktohet se ku po perfshihemi dhe kujt do ti perkasim ne te ardhmen e afert dhe te larget.

Profesionistet tane bythpambuke hane miza tere diten kafeneve dhe studjove komode pa vlere dhe nuk guxojne te shfaqin vizionin kombetar, pikerisht ne kete dimension kohor te veshtire qe po perjetojme.

Nese do te vazhdohet keshtu, do te perfundojme shume keq, me keq se sa mund ta mendojme.

Jemi te destinuar per njemije aresye, te jemi preja e radhes, per t'u gjakosur deri ne shfarosje.

Kush ka dy pare mend, e kupton pse ekziston ky plan trondites.

Nuk po zgjatem se ky thes ka shume brenda tij.

Po u le radhe te shprehen edhe te tjereve.

Te ngremne zerin e aresyes, kunder mosdashjes historike.

Ne duhet ta denoncojme kete skenar gjenicidist dhe ti themi kombit tone te verteten.

Respekt per ju. Faleminderit.

Sulejman Abazi Neshaj, Tirane me 04/11/2017.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks