SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

DR.JAKUP KRASNIQI: 'VIRTYTI DUHET TË JETË THEMELI I FRONIT', THOSHTE SKËNDERBEU! (SI E SHOH KËTË POROSI TË HEROIT TONË KOMBËTAR?)

Prishtinë, 12 shkurt 2018: (Pjesë nga një punim më i gjatë) - Skënderbeu, siç kemi thënë edhe më lartë, nuk e kishte vetëm forcën fizike për përdorimin e shpatës, por ai, për kohën e tij jo vetëm që ishte i arsimuar dhe zotëronte mirë dijet filozofike, si të antikës e po ashtu edhe filozofinë e renesancës.. Mënyra sesi Skënderbeu e kupton virtytin, të le që të kuptosh se ai e njeh mirë, domethënien e kësaj fjale. Për virtytin, ai thotë: “Duhet të jetë virtyti themel i fronit. Virtyti nuk është fantazi. Ndoshta do ju a thonë një ditë, por mos harroni se ai që do ju a thotë, është një tradhtar, një dinak, që për të mbretëruar në vendin tuaj, do ju sugjerojë maksima të rreme, të cilat herët a vonë do të shkaktojnë përmbysjen tuaj”. http://www.kohajone.com/2016/08/05/e-rralle-fjala-e-skenderbeut-perballe-princave-para-vdekjes-ne-lezhe/

Dihet se për virtytin, shpjegimin e kësaj fjale në antikë, të gjitha meritat, ia lënë Sokratit. Për Sokratin, virtyti, është dije, është shkencë, është dituria e së mirës. Madje për Sokratin, denjësia e individit, nuk është gjë tjetër, veçse dija e tij, dija, thotë Sokrati është themeli i virtyteve.(https://sq.wikipedia.org/wiki/Sokrati)

Nga kjo del se Skënderbeu nga pasardhësit e tij kërkonte që të jenë të dijshëm, para se të ulen në fronin e udhëheqësit dhe kushdo që e kërkon atë fron, duhet ta njoh vetveten, duhet të jetë njeri i dijshëm e me dinjitet. Ndërsa, për ata që virtytin e quajnë fantazi, Skënderbeu i quante tradhtar e dinak, kurse ata që e mohojnë virtytin, njohjen e vetvetes dhe dijet, nuk do të bëjnë gjë tjetër veçse herët a vonë, do t’ju përmbysin ju dhe të arriturat tona të përbashkëta.Po, si kemi vepruar e po veprojmë ne, shqiptarët pas 550 viteve?

E them me bindje se, në të gjitha institucionet e pavarura të shtetit, në karriget drejtuese, janë vendosur njerëz të pa dijshëm, që do të thotë njerëz jo të denjë e të virtytshëm. E sidomos ne, në Kosovë, në mënyrë të veçantë pas pavarësisë, askush nuk kanë pyetur për virtytin e dinjitetin e njerëzve që po vendoseshin në drejtimin e institucioneve të shtetit dhe kjo është bërë me një dinakëri të përsosur. Prandaj, bash gjatë këtyre viteve, nga Kosova ka pasur një ikje të heshtur e të haptë, e cila ikje vazhdon edhe sot e kësaj dite. Kjo është duke ndodhur në ditët me diell, para hundëve tona dhe të gjithë e heshtim. Për perspektivën e Kosovës, kjo nuk është gjë tjetër veçse një përmbysje e madhe!

Skënderbeu para 550 viteve na porosiste se: “Duke pasur virtytin si udhërrëfyes, lajkatarët dhe të pabesët do të largohen prej jush…Të virtytshëm, ju mund të mbani lehtë perandorinë që po ju lë të tronditur nga lufta e vazhdueshme; ta përforconi, ta rimëkëmbni nëpërmjet pushimit dhe qetësisë…”. http://www.kohajone.com/2016/08/05/e-rralle-fjala-e-skenderbeut-perballe-princave-para-vdekjes-ne-lezhe/

Tek ne është duke ndodhur e kundërta. Duke munguar virtyti në Institucionet e shtetit, ato dhe krerët e shtetit janë mbushur, me servilë e të padijshëm. Prandaj nuk duhet të çuditemi, se të pa dijshmit nuk mund të veprojnë ndryshe. Jam i bindur, se po t’i kërkonim njerëzit e virtytshëm, ashtu si kërkonte Skënderbeu, se paku për institucionet më vitale të shtetit, tjetër zhvillim, tjetër progres e perspektivë do të krijonim për gjeneratën që po ikën nga Kosova.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks