SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

FADIL MALOKU: KUSH PO E "SHTYNË" AGJENDËN E COPTIMIT TË KOSOVËS?

Prishtinë, 13 shkurt 2018: Opsioni i copëtimit (që me eufemizëm jorastësisht po “cilësohet” si ndarje) të Kosovës, po rikthehet ngadal, qëllimshëm, dhe sigurt. Dhe tash jo më si farsë, por si realitet kontravers! “Meritat” kryesore për rikthimin e kësaj çështje në fokus lokal dhe atë ndërkombëtar, padyshim duhet t’i adresohen:

1. Papërgjegjësisë sonë qeveritare, se nuk patën: këllqe lidershipi; as dije, as vullnet, e as Projekte konkrete për ta (de)montuar këtë temë;

2. Neglizhencës dhe “kalkulimit” gati mazohist ndërkombëtar, i Brukselit sidomos, të cilit i munguan: si vullneti i një qëndrimi unik politik, ashtu edhe vendimi i prerë; dhe

3. “Durimit” këmbëngulës dhe interesant të shtetit Serb. Që për dy dekada, arrijti t’i mbaj të “zgjuar” (lexo; në presing) si qendrat vendimarrëse globale, ashtu edhe opinionin e vetë të brendshëm, për opsionin e copëtimit të Kosovës!


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks