SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

XHEVAT BISLIMI: DUKAGJINASIT FALËNDERUES PËR KUFIRIN ME MALIN E ZI (Humor i zi!)

Viti, 27 shkurt 2018: Shqiptaret e rajonit te Dukagjinit më në fund janë të lumtur që u gjend dikush që ua tregoi kufirin! Ka dekada, qysh se ishte copëtuar Shqipëria, që populli i Dukagjinit (sidomos komuna e Pejës dhe e Deçanit) nuk e dinte kufirin ndërmjet Dardanisë (Kosovës) dhe Malit te Zi! Ata kishin kullotur bagtinë në ato bjeshkë e kullota me dekada duke besuar se ishin bjeshkët e tyre! Mirëpo, një ditë vere të vitit 2015, doli një djalë nga Broja dhe ua tregoi kufirin e ri-mezhdën!

Po bëhen gati tri vite që banorët e atyre zonave të Dukagjinit nuk po besonin se kufiri ishte aty ku e vendosi djali fshatar nga Broja... Biri i Dukagjinit, Komandanti i asaj Zone, u vu në ballë të kundërshtimit të kufirit që përcaktoi djali i Brojës me Gjukanoviçin a Vujanoviçin! "Atë kufi s'ka mundur ta ndryshoje sulltani, tha ky biri i Dukagjinit, e po e ndryshon djali nga Broja që s'm'i ka dy ditë shkollë"! Thoshte kështu sa ishte në opozitë ky bir i Dukagjinit! Mbase nga poshtë edhe nuk e shihte mirë vijën kufitare të djalit të Brojës!Mirëpo, tash që u ngjitë lartë (u bë kryeministër), biri i Dukagjinit dhe Komandanti i asaj Zone të Luftës, po e dallon qartë vijën kufitare dhe po i duartroket e po e falënderon djalin e Brojës që ia ka zgjidhur këtë çështje Dukagjinit (zonës kufitare)!!

Për ta kuptuar se kufiri është vendosur drejtë dhe saktë birin e Dukagjinit e kanë ndihmuar: Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj, Ilir Meta e Kadri Veseli, të cilët i ka falënderuar posaçërisht! Nuk është pa merita edhe Avdulla Hoti!

Kështu përfundoi (sipas këtyre dainjve!) historia e kufirit me Malin e Zi dhe lajthitja e popullit të asaj ane! Kaq të trashë paskan qenë këta dukagjinasit që nuk e paskan ditur ku e kanë kufirin!! Fat i madh që patëm këtë djalin e Brojës e ua tregoi kufirin dhe e shpëtoi një popull të izoluar nga BE-ja, që po kërkonte ratifikimin e kufirit me Malin e Zi në kembim të heqjes së vizave!

Me këtë u vendos edhe një standard i ri: "Secili politikan-pushtetar mund të leshojë e të fale tokë Kosove, por askush nuk ka të drejtë të pengojë liberalizimin e vizave"! Po u bënë edhe "zajednica" dhe kufiri me Sërbine (340 km!) me këtë "standard" të ri dikush ka gjasa të mira të shpëtoje edhe nga ingranazhet e Gjykatës Speciale...


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks