SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

DILAVER GOXHAJ: TERTIPE PËR SHQIPËRINË

Tiranë, 27 shkurt 2018: Jo më kot thonë se historia përsëritet. Ngjarjet e ditëve të fundit në Kosovë për çështjen e kufirit me Malin e Zi nuk janë aspak më shumë se ngjarjet e vitit 1913, kur luftohej për mbrojtjen e kufijve nga Qeveria e Vlorës dhe kur Evropa i fali fqinjëve tanë territoret tona. Dhe në periudhën që luftohej paralel, si për mbrojtjen e Shkodrës edhe të Janinës, rapsodi popullor lab prodhojë këngën, e cila këndohet edhe sot në Labëri, të cilën e kemi marrë të plotë nga libri “Këngë popullore të Labërisë”, Instituti i Folklorit, Tiranë, 1991, vëllimi 8, f.900-901.


TERTIPE PËR SHQIPËRINË

Çikëre1) haberet vijnë,

Prizëren, Shkodër e Janinë:

Tertipe2) për Shqipërinë!

Vlladika me Jorgj lubinë3)

çetnikë e andartë4) i nisnë

të marrën Shkodr’ e Janinë.

dhe, sa të arrijnë Shkumbinë,

Shqipërinë ta përpijnë!

Si dy ujq lopën në brinjë5),

Tok6) ta ndajnë në dy copa,

Siç na dashkërka Evropa!

Thonë “kudo kemi krah

Gjithë kralet e mëdha”.

Thonë “s’ka dreq që na mba

dhe jo një grusht shqipëtarë,

pa topa, pa gjeneralë,

me dyfeqe me strallë,

që s’dihet nga kanë ardhë!...”

O burra, o shqipëtarë,

E di gjithë bota mbarë:

që kur leu diell e hënë,

Ne jemi në vëndin tënë,

Më të vjetrit në Evropë,

Dhe më të besës në botë!


Gjë të huaj s’lakmojmë,

Po dhe tënën7) s’e lëshojmë,

Kë do ndihmë, e ndihmojmë,

vdesim, po pa nder nuk rrojmë.

Miqtë sot na u bënë hasmë.

Mbi ta, burra shqipëtarë,

të ligjve t’u bëjmë varrë!

_______________


1 Çikëre= një nga një

2 Tertipe = marifete

3 Knjazi i Malit të Zi dhe mbreti Jorgo i Greqisë

4 Andartë = “kompanitë e shenjta” me ushtarë grekë

5 Brinjë = faqe e thepisur e një mali

6 Tok = së bashku

7 Tënën = tonën.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks