SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

ARBËRI DEMAҪI: Z.PRESIDENT, DEKORATA PËR ADEM DEMAҪIN, DUKE E BARAZVLERSUAR ME EMRA TË DYSHIMTË ËSHTË MOSMIRËNJOHJE E VEPRIMTARISË SË TIJ!

Prishtinë, 3 mars 2018: Në Kosovën tonë të pasluftës, gjithçka po devalvohet, duke filluar nga diplomat universitare, gradimi shkencor, deri te dekorimi i titujve të ndryshëm, të aprovuar nga Presidenca, ku ndër ta, tituj për hero dhe heroina kombëtare, e që në fakt, disa bartës të këtyre titujve kanë patur të kaluar të dyshimtë.

Lista e sivjetshme, përmbanë emra të këtij lloji, ku figuron edhe emri i Adem Demaçit. E rangimi i emrit të tij në lista me emra me të kaluar komplekse dhe diskutabile, nuk i bën nderë Bacit. Nuk i bën nderë as Kosovës, që ia dhuroi afro tre dekada të lirisë së tij. Baci më së paku e meriton të barazvlerësohet me emra të tillë.

Për më shumë, Z. President, nuk është e drejtë që emrin e Adem Demaçit t’a rangoni në listë me emra që opinioni i gjërë e njeh veprimtarinë e tyre ndër dekada. Dekorata e adresuar në emër të Adem Demaçit, duke e barazvlersuar me emra të dyshimtë është mosmirënjohje e veprimtarisë së tij dhe mosrespektim.(Ilustrimin e përgatiti editori i pashtriku.org, sh.b) 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks