SHKRIMI
e mërkurë, 16 janar 2019

REXHEP KASUMAJ: INTERANTI POLITIK

Berlin, 9 maj 2018: (Mbi pedagogjinë e zezë) - Nëse dielli terron, hëna zhduket e zjarri nuk flakëron - aherë është gjuha që bën dritë.

Rilexoja këtë margaritar nga libri "Upanishadat, urtia lashtoinduse", e vetishëm ndjeja vendin tim.

Dhe, jo i patrishtë, në heshtje do thoshja: mijëra vjet e fjala, sado e mirë dhe Un-i i shpirtësuar, sado kristalor, akoma nuk ndrijnë. Udhërrëfejnë të diturit naltësisë a ofshâjnë të mundurit e lirisë - por shpresa shtyhet rrokullimës kotnare. Sundtarët mbeten të pailuminuar. Të errtë e obskurë. Të vrazhdë e primitiv. Të padedikim e hajnorë.

Ndërkaq, në kërkim të prehjes mespërmes shtegut me emrin deshpërim, kujtesa ndalon tek një analogji dhe përvojë e vjetër.

E pra, Kosova, sferat e epërme që i prijnë jetës, sikur ngjajnë me një internat kolosal politik. Dhe si kudo e përherë, veç lëndësh të tjera, ligjërohet dhe pedagogji. Mirëpo, me ç'është parë, nxënësit, kjo klasë e përçudshme nomenklaturëse, do të dëshmojnë pak zell për dijenxënje. Aq më pak prirje karakteriale për notën e gjentilencës.Vjedhin, mashtrojnë, gënjejnë e sfidojnë. Dhe secili tyresh tjerrë një histori të veten mitike: fabula prrallore mbi rendimentet e arritura në plojën e kamjes përtej çdo planizimi real apo ëndrre të fantazisë. E, gjithçka të stolisur nga qëndismat krenare dhe diadema e lavdisë. Kultura e turpit, aq e zhvilluar tek japonezët, si shkruan i magjepsur antropologu amerikan, Ruth Benedickt (viti 1946), është e panjohur, madje shkallmuese për tharmin moral të tyre.

Rrjedhimisht, Mësonjës e Edukatorë, ardhur nga larg, andej ku dielli perëndon mbi botë, në ekspeditën e bukur të Shtëpibërjes, mundohen, besojnë, lodhen... Pastaj, vjen një çast e hutohen, kapen në beft dhe gati çojnë duart dorëzimtare.

Megjithatë, vullneti i hekurt dhe fismëria e misionit, i bëjnë të qëndrojnë. Ngadalë evokojnë dhe nga pluhnaja arkivore nxjerrin metodikën e sprovuar: pedagogjinë e zezë. Tani është kultura e frikës që ata shohin të jetë e plotëngjizur, e njëshbërë me qenien dhe instinktin ekzistencial të tyre.

Atëherë, papritur, ndodh mrekullia. Kthesa magjike. Internatorëve iu bien veshët në tokë. Zbuten, përulen, disiplinohen e bashkëpunojnë. Deri në plangprishjen e radhës dhe orën e re të pedagogjisë së zezë...

A nuk është ky, vërtetë, një rotacion ciklor endemik? Gjithësesi. Që këtej dhe tepër i domosdoshëm. Por, njëkohësisht, sa i zorshëm e i paparë në kartat e Dhéut të madh Europë!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks