SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

SHERADIN BERISHA: HASHIM THAҪI ME 'ZAJEDNICËN' DHE LISTËN 'SRBSKA' KA CENUAR INTEGRITETIN DHE SOVRANITETIN E VENDIT, PRANDAJ AI DUHET TË JAP DORËHEQJE DHE TË NDIQET PENALISHT PËR DËMTIMIN E INTERESAVE KOMBËTARE!

Pashtriku.org, 4 korrik 2018: Më 19 prill 2013, Hashim Thaçi ka nënshkruar marrëveshjen për themelimin e ZAJEDNICËS për 10 komunat me shumicë serbe. (Edhe REPUBLIKA SERBE në Bosnje dhe Hercegovinë zanafillën e ka te ZAJEDNICA e 14 komunave me shumicë serbe, të shpallur më 26 prilli 1991! (*)

***

Në kuadër të negociatave për "shuarjen" e strukturave paralele serbe në Kosovë, Hashim Thaçi ka pranuar edhe marrëveshjen për formimin e Listës SRBSKA, e cila me mbështetjen e Beogradit është bërë pjesë e institucioneve qendrore (në kuvend, qeveri, etj) dhe atyre lokale, duke udhëhequr me 10 komuna serbe! Kjo sërbskë si e tillë po i mbron interesat e Sërbisë dhe realisht ajo duket të jetë Qeveri e Serbisë në Kosovë!

***

ZAJEDNICA (sipas marrëveshjes së 19 prillit 2013 dhe 25 gushtit 2015), do ta ketë Kuvendin, kryesinë e kuvendit, dhe do të përbëhet nga deputetë të 10 komunave serbe etj.!

Kjo zajednicë do ta ketë nën administrim:

- policinë,

- gjykatën,

- arsimin,

- shëndetësinë,

- energjinë,

- buxhetin etj.

Pastaj do t'i ketë nën administrim:

- Liqenin e Ujmanit,

- minierat në Trepçë,

- Kishnicë dhe

- Novobërdë (Artanë),

- Banjën e Kllokotit,

- Brezovicën etj. (**)

***

Hashim Thaçi me ZAJEDNICËN dhe Listën SRBSKA e ka copëzuar tërësinë territoriale, duke e cenuar kështu integritetin institucional të Republikës dhe e ka vënë në rrezikë sovranitetin e Vendit!

Prandaj HASHIM THAҪI DUHET TË JAP DORËHEQJE DHE TË NDIQET PENALISHT PËR DËMTIMIN E INTERESAVE KOMBËTARE!


________________


(*) Lexoni historikun e Zajednicës në BiH:(**) Rreziku nga Zajednica në Kosovë:***

Një porosi për politikanët e Kosovës!

STIPE MESIҪ KA THENE: 'GAZI LOTSJELLËS ËSHTË MË PAK I RREZIKSHËM SESA PLANET SERBE PËR COPËTIMIN E KOSOVËS!


Pas ratifikimit të marrëveshjes së Kufirit me Malin e Zi nga Kuvendi i Kosovës, sfida e radhës është themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (ZAJEDNICA).

Ish'presidenti kroat, Stipe Mesiç, lidhur me këtë çështje ka thënë:

"Opozita kosovare ka përdorur gaz lotsjellës. Unë iu them se Ai është më pak i RREZIKSHËM se sa PROJEKTET E PLANET SERBE për COPËTIMIN e Kosovës. Një bombolë GAZI është e pakëndshme për dikë apo disa individë, e projektet serbe sikurse ASOCIACIONI i Komunave Serbe, janë RREZIK për një popull të tërë!"

Tashmë kupa është mbushur me ratifikimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi, (nga Kuvendi i Kosovës, më 21 mars 2018), ndërsa me themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (Zajednicës), kjo kupë mund të derdhet!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks