SHKRIMI
e hënë, 18 shkurt 2019

XHAFER HALITI: NDJENJA E TURPIT DHE NDĂ‹RGJEGJIA E HUMBUR!

Prizren, 6 korrik 2018: Jemi dëshmitarë të asaj çfarë po ndodhë në epokën tonë të civilizimit modern, të jetës bashkëkohore, ku keqpërdorimet, manipulimet, tradhëtitë arsyetohen me fjalët; “ashtu më pëlqen, ashtu është më e përshtatshme për mua, bëj çfarë të dua unë.. kush po më ndalë..” e të ngjashme. Pra ndjenja e turpit, dhe mungesa e ndërgjegjës është thuajse krejtësisht e humbur.

Duke shikuar nga ky këndëvështrim logjik, më duket se sa më shumë civilizim aq më shumë devijim, dhe kjo e ashtu qujtur ‘dukuri’ për mua negative, është problem mjaft serioz i shoqërisë sonë, ku përveç kësaj, në mas të madhe edhe po përkrahet e mbështet fuqishëm, tek injoratët e sojit tonë, madje shumë shpesh brohoritet sikurse një lloj ‘demokracie’.Xhafer Haliti


Ky sistem i degraduar, për të cilën fajtorët vazhdojnë të mbesin “anonim” jo pse nuk i dimë, por thuajse po na përshtatet të gjithëve, sepse ‘udhëheqësit’ tanë po arsyetohen me iden, se jemi duke shkuar “drejtë perëndimit” pra sa më afër europës, e që në realitet është gënjeshtër pa kripë, sepse askush përveç vetës nuk të do me këto tipare, krejtësisht demagogjike!

Si duhet ta ndryshojmë këtë çasje në aspektin pozitiv duke filluar prej rrugës individuale !?

Pikë së pari ne duhet ta apikojmë thënien e të madhit Sokrat, ku thotë: “Ai që dëshiron ta ndryshojë botën, fillimisht duhet ta ndryshojë vetën e tij”, nënkuptohet që me sjellje, veprime, tipare e karakteristika të mirëfillta, edhe pse deri më tani janë marrë si primitive, por janë e vetmja zgjidhje jo vetëm për t'u parapëlqyer nga vendet tjera, por edhe që ata të marrin shembull të mirë nga Ne!

E dyta dhe e fundit, që ka për qëllim se përveç tipareve njerëzore, duhet të kemi pak 'nacionalizëm' e atdhe dashuri, këtu duke përfshi meritokracinë, besimin në profesionalizëm, respektimin e ideologjive por jo radikalizimin e tyre, dhe shmangjen urgjente të partizimit politik.

- Autori është psikolog.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks