SHKRIMI
e mërkurë, 26 qershor 2019

DILAVER GOXHAJ: VDIQ ADEMI, PO KUSH MBETI? SI DEMAҪI S'KA TË TJERË!

Prishtinë, 1 gusht 2018: Në përcjelljen e lamtumirës së fundit të Adem Demaçit, e kisha detyrim të hidhja edhe unë një grusht dhé, sepse dalja e tij në krye të udhëheqjes politike të Luftës për Çlirimin e Kosovës, më frymëzoi mua për t’iu bashkangjitur UÇK-së.

Me të mbritur në Prishtinë, në mëngjesin e datës 28 korrik, së bashku me atdhetarin Xhemil Zeqiri nga Tetova, parkuam makinën dhe u nisëm për te Salla “1 Tetori” e Universitetit. Porsa kaluam rrugën pranë Mencës Universitare, një qytetar që po kalonte në atë trotuar e kuptoi për ku ishim nisur dhe na tha: “Nuk është atje Baca Adem, e kanë çuar në qendër”, dhe u largua. Nuk e besuam, e megjithatë, për t’u siguruar, vendosëm të pyesnim disa policë që mbanin rregullin te kryqëzimi i atjshëm i rrugëve.- Zoti polic, mirëmëngjesi! A dini gjë se ku po organizohet përcjellia për Bacën Adem?

- Po, te “Sheshi Ibrahim Rugova”.

- Lutemi, a mund të na tregoni se ku bie ky Shesh?

- Pse nuk e dini ju që Sheshit Skëndërbej i është ndërruar emri, dhe tash quhet “Sheshi Ibrahim Rugova”?!

- Domethënë se Rugova qenka më i madh se Skëndërbeu?!

- Nxitoni, -vijoi polici duke na shkelur syrin-, se është ndryshuar edhe koha e përcjelljes, nga ora 11.00, që është thënë në media, do të bëhet më herët, në ora 10.00.

- Faleminderit për sqarimin, poooo, pse këto dy ndryshime gjatë natës? Nuk ka gjasa që populli të mos jetë i gjithi prezent në ora 10.00?

- Po, pse mos të themi se ndoshta është bërë për këtë qëllim?, na ktheu përgjigjen polici, dhe pastaj shtoi: U fola si qytetar dhe jo si polic, duke na kthyer krahët e duke na nderuar.

Në atë grumbull para Skënderbut, kushdo që e ka ndjekur situatën politike të Kosovës në këta 18 vitet e fundit, dhe që ishte prezent në cremoninë përcjellëse mortore të Bacë Adem Demaçi, e cila u zhvillua në qendër të qytetit të Prishtinës, nuk mund të mos e vinte re hipokrizinë e politikanëve prezentë: Hashim Thaçi, Ilir Meta, Ramush Haradinaj, Kadri Veseli, Xhavit Haliti, Pandeli Majko, Petro Koçi e Mimi Kodheli. Sa qe gjallë Baca, nuk e respketuan asnjëherë, madje dikush nga këta edhe e ka anatemuar, ndërsa tashti lëshonin lotë krokodili. Kjo ka vëtëm një përgjigjie: Vdis pa të të dua.

Mirëpo u vu re dhe një diçka tjtër, asnjë partiak drejtues i çdo nivli i Lidhjes Demokratik të Kosovëstë (LDK) dhe asnjë deputet i saj nuk ishin presentë në atë ceremoni! Dikush prej tyre e quajti edhe djall! Me sa duket, Demaçi “edhe i vdekur i tmrronte ata me sy”.

Duke u larguar të nesërmen për në Tiranë më befasoi deklarata e Presidentit Thaçi kur tha: “Nuk do të ketë ndarje të Kosovës, por do të ketë korrigjim të kufijve shtetërorë”. Pak a shumë, kështu u shprej edh Ministri ynë i Jashtëm, Bushati.

Atëherë e kuptova pse partia e Rugovës nuk denjoi ta respektonte ndarjen nga jeta të Adem Demaçit, si dhe pse ishte gjithë hare shpura tjetër e politikanëve tanë prezntë në atë ceremoni lamtumire: Nuk ka kush i pengon më të sakrifikojnë territoret shqiptare.

Fundi i Demaçit, fundi i rezistencës shqiptare.

Lus të gabohem.

Tiranë, 01.08.2018


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks