SHKRIMI
e hënë, 25 mars 2019

SHERADIN BERISHA: KUJTIME NGA VIZITA NË VJENË TË AUSTRISË, 2002

Vjenë, 2002: Në vitit 2002 në Vjenë të Austrisë vizitova miqtë: Qazim Berisha, Abdullah Abdullahu, Hamit Polisi, Ridvan Islamaj, Muhamet Kryeziu dhe shumë bashkveprimtarë të tjerë me të cilët kisha punuar para dhe gjatë luftës në Kosovë (1998-1999), për Kosovën Lindore (UҪPMB 2000) dhe për Maqedoni (UҪK 2001). Me këtë rast me Abdullah Abdullahun vizitova Muzeun Historik të Artit (Kunsthistorische Museum) ku janë të arkivuar: Shpata, Këllëfi i Shpatës dhe Përkrenarja (Helmeta) origjinale e Herotit tonë Kombëtar Gjergj Kastriotit - Skënderbeut.


Shikoni videon***

Gjithashtu i kam vizituar disa monumente historike në qytetin e vjetër të Vjenës dhe pastaj bashkë me, Hamit Polisin, Abdulla Abdullahun dhe Qazim Berishën vizitova edhe Selinë e BASHKËSISË SHQIPTARE "BESA", pronë e Firmës së Hamit Polisit. Gjatë bisedës Hamiti, Qaza dhe Abdullahu më tregojnë se në, ambientet e BSH: "BESA", janë organizuar e koordinuar pothuajse të gjitha aktivitetet politike e kombëtare të LPK'së, UNIKOMB'it, të Fondeve: "VENDLINDJA THËRRET" dhe "LIRIA KOMBËTARE", demonstratat, ndihmat humanitare etj.

Për më tepër në selinë e BSH "BESA" janë mbajtur të gjitha takimet dhe konferencat me gazetarët dhe televizonet shtetërore austriake, nga përfaqësuesit politik të UҪK'së për diasporë, duke filluar me Fehmi Lladrovcin dhe Abedin Rexhën - Sandokanin, e më vonë me Sabri Kiçmari, Jashar Salihun, Bardhyl Mahmuti etj., me qëllim të internacionalizimit të luftës sonë çlirimtare si dhe për financimin, mobilizimin dhe fuqizimin e UҪK'së nga bashkatdhetarët tanë.…


Aktiviteti i Hamit Polisit dhe Qazim Berishës fillon qysh në vitin 1990, me organizimin për financimin e "Frontit të Rezistencës Kombëtare" në Kosovë, ndërsa pas burgosjes së krerëve të "frontit" ata vunë kontakte me Adem Demaçin, Halil Alidemën etj., dhe me këtë të fundit themeluan UNIKOMB'in, ndërkohë që e kanë ndihmuar edhe PPD në Maqedoni, që e drejtonte Nevzat Halili.


Të gjitha këto aktivitete kanë vazhduar deri në vitin 2001, me përfundimin e luftës së Ushtrisë Ҫlirimtare Kombëtare në Maqedoni. Me këtë rast përgëzoj të gjithë miqtë dhe veprimtarët e shumtë në Vjenë, të cilët kontribuan parreshtur për të mirën e Kombit tonë.kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks