SHKRIMI
e mërkurë, 19 qershor 2019

REXHEP KASUMAJ: ORË E RE ...

Berlin, 12 dhjetor 2018: Ndërsa rilexoja përsiatjet e gjermanit të letrave Hess, përsëri e përsëri do ndaloja njëj fjale të artë. E mbushur me shpresë, ajo thotë: dhimbja shuhet kur ngujohet në varg.

Dhe, poashtu, përsëri e përsëri, ndjesia, kujtesa mëshirëpaktë m'kthejnë tek një dhimbje e vjetër. Tek një formulë e pandryshueshme e vdekjes. Veçse jo individuale që, sado lotnajë të ketë, tretet një ditë. Nëse jo vetishëm, aherë bashkë me të zo'në e saj.

Ndaj ç'varg vallë, ç'poezi, ç'bibël e vuajtjes mund t'a ngujojë, për t'a shuar, dhimbjen e popullit tim?

Gjithë vjershnajë e botës, krejt ata tela të lashtë lahute, tërë tingujt e kitarës së plagosur a enciklopeditë e mëdha që thurin rravgimet njerëzore, nuk e përballojnë dot peshëhidhtën e saj!

Sepse, ashtu si hëna që, qysh nga akti i Krijimit, shfaq vetëm një anë të ftyrës së saj, fatloja tundej në zi ç'prej qindra vitesh...

Por erinitë e Dhéut që s'dremisin njëherë, kanë rrotulluar Orën e re shqiptare. Atë që i muzikonte Gëtes në shtratvdekje, e të cilën nuk e dëgjonin dot shpirtërat voglanë. Orën e epërme të jetës së rilindur..!


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks