SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

XHEVAT BISLIMI: LUFTA E DREJTË E NJË POPULLI

Prishtinë, 14 dhjetor 2018: (Perndjekja dhe denimi i Luftes se UÇK-se!) - Perpjekjet per çlirimin e Kosoves se pushtuar nga Jugoserbia (me Kosove Levizja kuptonte te gjitha viset e pushtuara te Shqiperise nga Jugoserbia) kulmuan me themelimin, organizimin dhe drejtimin e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves nga Levizja Popullore e Kosoves. Lufta Çlirimtare e LPK-UÇK-se, perveç perkrahjes mbarekombetare shqiptare, fitoi edhe perkrahjen e popujve dhe qeverive perendimore. E gjithe bota e civilizuar e quajti te drejte Luften Çlirimtare te popullit shqiptar! Madje, Serbia u bombardua nga NATO-ja gjate 73 diteve deri sa nenshkroi kapitullimin dhe terheqjen e plote dhe pa kushte nga Kosova shqiptare (me kufijte e autonomise)...

Menjehere pas kapitullimit dhe debimit te forcave serbe nga Kosova me kufijte autonomist u vendos administrata e OKB-se (UNMIK) dhe forca ushtarake e NATO-s (KFOR). Me t'u konsoliduar UNMIK-u ne Kosove nisi edhe persekutimi, arrestimi (ndalimi) dhe denimi i luftetareve te UÇK-se! Nuk vonoi shume dhe ky persekutim mori permasat dhe karakterin e gjuetise se shtrigave! Klasa politike sa here qe ndaloheje, akuzoheje ose denoheje ndonje luftetar lirie do te leshonte deklarata ose prononcime, qe ishin bere refren i tyre: "Ne i besojme drejtesise. Askush mbi ligjin", e pallavra te kesaj natyre, qe flisnin shume per karakterin dhe natyren e ketyre politikaneve dhe qeveritareve! Nuk vonoi shume te vinin edhe akuzat e para nga Gjykata e Hages! Luftetaret e lirise akuzoheshin per "krime lufte" e per "krime kunder njerezimit"! Praktiken e njejte te gjuetise se shtrigave e ndoqi edhe misioni me i madh i BE-se, EULEX-i, qe ne fakt ishte vazhdim i misionit te UNMIK-ut, siç po del te jete edhe Gjykata Speciale vazhdim i misionit te EULEX-it! Vendi qe ishte shkaktar i te gjitha luftrave, shkaterrimeve, masakrave, krimeve dhe gjenocidit ne Iliri (Ballkan), Serbia, shpetoi pa ferre ne kembe! Mbeti shtet i paprekur dhe pa mbikeqyrje e kontroll nderkombetar! Madje, ne Bosnje u krijua edhe nje Serbi e vogel,-Republika Serbska! Njefare bosnizimi, ne kushtet tona, iu imponua edhe Kosoves me krijimin e komunave dhe kishave, monumenteve e zonave te mbrojtura "serbe"!!! Ne fund, pas marreveshjeve te Brukselit, u kerkua edhe krijimi i nje territori (entiteti) "serb", duke i bashkuar komunat "serbe"! Perveç kesaj Veriu i Kosoves mbeti tash e njezet vjet nen kontrollin e Beogradit dhe kishte e ka tendenca per shkeputje nga Republika e Kosoves! Per jetesimin e ketij projekti per nje Kosove te bosnizuar, multietnike e me sovranitet te dyfishte (pak me Republiken e Shqiperise e pak me Serbine, e hapur andej e kendej!) duheshin gjithe keto misione te "deklaruara" e te "pa deklaruara" ne Kosove dhe gjithe keto gjykata te "zakonshme" e "speciale" per t'i trembur dhe disiplinuar te gjithe ata (sidomos ata qe dolen nga Lufta Çlirimtare) qe mendonin, besonin dhe perpiqeshin per jetesimin e BETIMIT te UÇK-se dhe te programit te LPK-UÇK-se! Kjo politike e "kamxhikut" dha rezultate te mira! Klasa e re politike (e vjetra ishte e nenshtruar gjithmone!) sa e joshur nga pasuria, lavdia e pushteti e sa e shantazhuar dhe kercenuar nga gjykatate e UNMIK-EULEX-it dhe nga ato nderkombetare (e Hages dhe kjo Specialja!) hoqen dore nga bashkimi kombetar e me vone edhe nga shkeputja e plote e Kosoves nga Serbia, duke e degraduar lirine dhe pavaresine e Kosoves se fituar me shume perpjekje, mund, sakrifica e gjak! Degraduan deri aty sa me doren e tyre te krijojne edhe Gjykaten Speciale (unike ne bote!) per denimin e Luftes se UÇK-se dhe te kombit shqiptar! Arsyetimi i tyre per krijimin e kesaj Gjykate eshte edhe me (vete)poshterues: "Po e themelojme dhe votojme Gjykaten Speciale per te deshmuar pafajsine tone dhe pastertine e Luftes se UÇK-se"!!! Ne fakt pas çdo akuze kunder ndonjerit nga luftetaret, komandantet apo drejtuesit e perfaqesuesit politike te UÇK-se eshte thene keshtu! Pse duhet deshmuar pafajsia ne gjykate?! Pse duhet krijuar gjykate speciale per te deshmuar pastertine e luftes sone te drejte? Ku i shpie mushka keta njerez?! Pastertia e Luftes sone do te deshmoheje duke kembengulur, duke u angazhuar dhe duke luftuar me te gjitha mjetet dhe menyrat per shkeputjen e plote te Kosoves nga Serbia dhe kundershtimin e cilesdo tendence, perpjekje a veprim per ta persekutuar dhe denuar luften tone çlirimtare dhe luftetaret e saj... Lufta jone Çlirimtare dhe pastertia e saj do te mbroheje jo duke shkuar ne Gjykata qe 20 vjet, por duke i denoncuar krimet dhe gjenocidin e Serbise dhe duke e akuzuar e denuar Serbine per keto krime e per kete gjenocid...

Xhevat Bislimi


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks