SHKRIMI
e hënë, 17 shkurt 2020

PASHTRIKU: KUVENDI MBARËKOMBETAR PËR RRËNJËT SHQIPTARE, TIRANË 02 - 05 2019

Pashtriku.org, 17 dhjetor 2018:

Shoqata “ALEANCA QYTETARE PËR MBROJTJEN E VLERAVE KOMBËTARE”,

Shoqata: “ILIRICUM SACRUM’

Shoqata “IMAZHI SHQIPTAR”

Shoqata “QENDRA E KËRKIMEVE THRAKO-ILIRE, PELLAZGO-EPIRE”

QENDRA KËRKIMORE SHKENCORE – G & G GROUP

Organizojnë:

KUVENDIN MBARËKOMBËTAR

“VAZHDIMËSIA HISTORIKO-GJUHËSORE DHE ETNOKULTURORE E SHQIPTARËVE”

Tiranë, 02-05 Mars, 2019, Muzeu Kombëtar


I nderuar z. ...,

Ky mesazh me poshte eshte percjelle te 400 persona qe kane botuar ose kane shprehur interesin per te marre pjese ne nje Kuvend Nderkombetar ose Mbarekombetar, ku ju mund te gjeni edhe qellimin per te cilen po ju drejtohemi.Pasi kemi reflektuar nga sugjerimet e ardhura, sot ndodhemi në gatitje për fillimin e një nisme që me plot gojë, së bashku mund të themi na qoftë udha e mbarë. Një grup Shoqatash në Tiranë dhe një grup jo i vogël individësh, kanë menduar të organizojnë një Kongres Ndërkombëtar (Kuvend mbarëkombëtar), mbi vlerat e shqipes dhe shqiptarëve në mijëvjecarë. Mbas shumë diskutimesh kemi arritur të përpilojmë një draft, me qëllimin dhe objektivat përkatëse. Pikërisht këtë po ju sjellim si fillim, ku do të donim shumë:

1. një vëmendje të caktuar nga ana e Juaj;

2. të mendoni për një prurje, fillimisht për një përmbledhje (shqip & anglisht), si dhe për artikullin po në shqip dhe në anglisht, sipas afateve ne dokumentin bashkëngjitur;

3. të na ndihmoni me kontakte të reja, jo vetëm me njerëz që kanë dëshirë, por edhe që kanë kontribute në lëmin e kerkuar (historiografi, etnokulturë dhe gjuhësi);

4. duke qenë se është një ‘projekt draft’, jemi të hapur për propozime nga ana Juaj, për Shoqata që dëshirojnë të jenë pjesëmarrëse në organizimin shkencor, grupin organizativ, si dhe për individë e grupe për mundësi mbështetje, me aq sa mundin.


Shkurt, në këtë Kuvend do ketë:

1. një abstrakt gjysëm faqe shqip anglisht si fillim,

2. do ketë një artikull 10-12 faqe anglisht dhe shqip e nivelit akademik, baraz dhe pak më të lart.

3. prezantimi do të jetë ose anglisht ose shqip, por do të ketë përkthim direkt.

4. do të ketë postera.

5. do të ketë ekspozite.

6 do të ketë panair librash.

7. do të ketë libër abstrakesh, me një faqe secili shqip e anglisht.

8. do të ketë libër me artikujt 30 autore një libër, “Booking Congress”.


Mbani mend:

1. Data e dorëzimit të përmbledhjeve në gjuhën shqipe dhe versionin anglisht do të jetë më 20 dhjetor 2018.

2. Data e dorëzimit të studimit tuaj në gjuhën shqipe dhe në versionin anglisht do të jetë më 20 Janar 2019.

3. Ju theksojmë fort, se nëse studimet nuk do të jenë në nivel akademik nuk do të pranohen, që d.t.th se ato duhet të kenë të qartë objektin, artefaktin e zbuluar, përmbledhjen, fjalët kyçe, hyrjen, zhvillimin, përfundimet dhe referimet përkatëse.

Në pritje të një përgjigjeje mundësisht pozitive, do donim t’Ju shprehnim falenderimet për bashkëpunimin Tuaj.

GRUPI I PUNËS

1. Propf.ing. Sazan Guri, ekspert i gjeoshkencave, mjedisit dhe avokat mjedisor

2. Stefan Pinguli, ekspert i ekonomisë,

3. Eva Brinja, ekspert e infrastruktuirës dhe historiane

4. Lirim Muhaj, gjuhëtar dhe historian

5. Elena Kocaqi gjuhëtare dhe historiane

6. Anasatas Shuke inxhinier dhe historian

7. Fredi Balaj, inxhinier dhe gjuhëtar

8. Asqeri Boçi, inxhinier dhe gjuhëtar

9. Kujtim Mateli, gjuhëtar dhe historian

10. Përparim Zaimi, kapiten dhe historian

11. Linda Spahiu, mjeke dhe etnografe

12. Sulejman Mato, gjuhëtar dhe historian

13. Osman Metalla, detar

14. Maksim Zarka historian

15. Pal Trashaj gjeograf dhe historian

16. MSc. Arjola BAJRAMAJ eksperte biomjedisi


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks