SHKRIMI
e hënë, 17 qershor 2019

REXHEP KASUMAJ: IDENTIFIKIM ME HUMBJEN!

Berlin, 6 shkurt 2019:

1.

Atllantizmi i ri ka tëholluar kësomotshëm ndjeshmërinë, gati doktrinare, për spastrimet etnike.

Franca e Egal-Libertesë nismëtoi cilësimin "gjenocid" për shfrenimin popullshojtës të ushtrive turke kundër armenëve qysh në fillimshekullin e ikur.


Sepse, krimi, sipas shkencëtarëve të së drejtës, nuk i nënshtrohet preskripcionit. Nuk vjetrohet kurrë.

Mirëpo, për ballkanës tani, e poashtu, retroaktivisht dikur, do të ketë prorë një sens e masë tjetër. Është një skajim i braktisur fisesh, do thonë teoricienë të varieteteve racore, i padenjë për qytetni e vetëjetesë. Por, sërish, dhe midis tyre gjeopolitika hartonte tabelën e ftohtë selektive...

2.

Shqipëria e vjetër që vente deri te Vërzja e Nishi (si e quante Konica) do të dëbohej biblisht nga kostumprerësit e zinj të Kongresit të Berlinit (qershor 1878). E pas do linte tokën e saj të shkrumuar dhe emrat, dëshmitë, varret, kujtesën e barit dhe shiut...

Në hullinë e po kësaj doktrine,

rreth 60 vjet më vonë, çamët do vriteshin e priteshin nën akuzën e kolaborimit fashist, duke i dorëzuar, tashmë thikës greke, hapsirën e tyre jetike.

Ndërkaq, në nisje të mijëvjetit të ri, shohin një shfaqje tjetër. Një miklim krimi e dredhkë interesi rrëzojnë atë idenë e ndjesisë me të cilën do niste ky shkrim.

Serbët e veriut të Kosovës, edhepse kolaboratorë të zjarrtë, madje të rreshtuar si falangë e regjimit fashist të Sllobodanit (pushtime, kampe përqëndrimi, varre masivë, dyndje përdhunore, therje fëmijësh, zbrazje vendjete) pretendojnë shpërnguljen bashkë me territorin e huaj.

Një paralele mes dy rasteve, ndaj, jep pozicione morale e historike krejtësisht të kundërta.

Në të dy kohët, së pari, do të kishte një Führer: i madh në Berlin dhe i vogël në Belgrad.

Pastaj, së dyti, ndërsa akuza e bashkëpunimit çam ishte e shpifur - bashkëpunimi i serbëve lokalë me programin e vozhdit të tyre ishte real.

Dhe, tutje, çamët do të banonin kryehershëm dhéun e vet atnor, kurse serbët s'janë veçse mbeturina rojash koloniale të regjimeve serbe n'për kohë ndryshme.

Së fundmi, kosovarë e çamë do të zhbëheshin forcërisht nga votër e lashtë, ndërkohë që serbët bëjnë shantazhin e ulët: ose mbeten si element denigrues ose ikin, por vullnetarisht, si pjesë e ideologjisë së "Anschluss"-it ariozofik me shtetin e Serbisë!

3.

E, pra (veç episodit austrohungarez), a nuk identifikohen shqiptarët me Europën vetëm përmes humbjes?

Këtë vrajë do t'a dëshmonin kanceleri e interesa heterogjenë të saj edhe së voni: gjatë luftës, kur do t'a sabotonin lirinë dhe gjatë paqes, kur sabotojnë pavarësinë.

Por ishte një urdhër i epërm në Zyrën ovale që copëtoi e i rimori Serbisë atë truall arbnor që i kishin dhënë si pajë Serbisë. Është, poaq sot, vullneti i saj madhnor që ruan kufijtë dhe asiston edukimin e vështirë politik e shtetëror të Kosovës!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks