SHKRIMI
e hënë, 17 qershor 2019

DR.SULEJMAN ABAZI - NESHAJ: GJENERALI ME ORIGJINË HEBREJE E DI FORT MIRË KËTË ...

Tiranë, 12 shkurt 2019: WESLEY CLARK: “BALLKANI ËSHTË MBI PLLAKËN TEKTONIKE TË RACËS NJERËZORE, KY ËSHTË RAJONI KU HISTORIKISHT JANË KONFRONTUAR CIVILIZIMET DHE AKOMA JANË DUKE U KONFRONTUAR!

Shumë shkurt do të parashtroja:

Kjo është një e vërtetë me rrënjë shumë të thella historike.

Ky është shkaku madhor, që akoma ky rajon në kohën e sotme përjeton pasojat që ka sjellë kjo përplasje e pazgjidhëshme në mijëra vite, deri në ditët e sotme.


Vetëm në 3000 vitet e fundit vija detare Trieste - Durrës - Vlorë - Gjiri i Ambrakisë ka qenë vija e ndarjes së luftërave të mëdha dhe përplasjeve më të mëdha Lindje - Perëndim dhe në këtë vijë dhe në këto troje, të pranishëm kanë qenë popujt ilirikë - arbërorë - shqiptarë, të cilët mbijetuan duke përballuar dyndjet mongole, sllave, ushtritë e perandorive të kohës, e deri në përfundimin e dy luftrave botërore.

Nuk është rastësi që “Vija e Teodosit” e ndan këtë rajon në mes, sipas përkatësive fetare dhe pasojave të ndarjes së Perandorisë Romake në dy pjesë.

Përballë Bizantit shfaqen dyndjet e Lindjes, të cilat trokitën frikshëm deri në muret e kështjellës së Vjenës dhe drithëruan Perëndimin.- Gjeneral Wesley Clark -


Pas tërheqjes osmane nga Ballkani, gjallëruan efektet e dyndjeve të vjetra sllave për ta kapur Adriatikun.

Në kohën e Luftës së Ftohtë, vija fundore e ndarjes midis dy sistemeve kundërshtarë binte në gadishullin problematik, ku pozitën më të favorshme gjeografike e zotëronin shqiptarët.

Është rasti i parë pas viteve 90-të, që vija e përplasjes po zhvendoset gradualisht drejt verilindjes së gadishullit, për të fituar “zemrën” e tij dhe t’i drejtohet rrugës së paqes dhe të bashkëjetesës.

Kjo përplasje nuk ka për t’u shuar deri në atë moment, sa bota ta kuptojë se Ballkanin dhe Mesin e Dheut e kanë quajtur dikur ILIRI dhe duhet t'i rikthejnë emrin e gjenezës dhe të lashtësisë, të shpërbëjnë kufijtë politik të padrejtë, të imponuar pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, duke shkaktuar tensionin më të madh etnik.

Gjenerali me origjinë hebreje e di fort mirë këtë, sepse është shumë i arsimuar, me përvojë shumë të gjatë dhe të vënë në provë, një njeri i ditur, që shikon përtej uniformës së ushtarakut.

Ka shumë për të thënë për këtë, por kjo hipotezë mbi këtë thënie apo konstatim, është e vërtetuar, sepse ajo e ka përfundimin e saj të mbështetur në ngjarjet më të mëdha historike me ndikime botërore.

Por vërtetimi i saj nuk mund të merret apriori.

Ajo kërkon studime shkencore, për të bindur të pabindurit dhe falsifikatorët e historisë, të cilët qëllimisht nuk lejojnë harmonizimin e marrëdhënieve të rajonit, që jo vetëm në shekullin modern gjeneroi dy luftëra botërore, por edhe në ditët e sotme mbetet në qendër të syrit të ciklonit të politikës botërore.

Vetëm në tokat e stabilizuara për një kohë të gjatë, lëkundjet tektonike e sizmike nuk shfaqen më.

Por deri atëherë i ndëruar Gjeneral do të duhet të rrjedhin akoma shumë ujëra….

Faleminderit.

Sulejman Abazi NESHAJ


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks