SHKRIMI
e martë, 18 qershor 2019

REXHEP KASUMAJ: TRI BETEJA DHE NJË VETMI (Shpërdorimi i heshtjes së varrit nga pushtetarët!)

Berlin, 6 mars 2019: Në përmbyllje të ciklit që filloi shekulli i ikur, tri beteja zhvillohen kohëprerëse rreth Kosovës. Është, me gjasë, stacioni i radhës në itinerarin e fatkeqësisë.

E para, plot duhma mesjetare, ka hijen e thikës mitike të krimit. Është beteja e Belgradit për Serbinë në Kosovë. Anipse nga taborr i vjetër armik, ajo, e palodhshme, dinake dhe e devotshme, imponon një admirim zemërplasur.

Ndërkaq, e dyta është gjeopolitike. Kapitulli i fundmë i saj për Ballkanin pa Rusi. E, si pasojë, peshërënjen dhe bishtuljen e urtuar të Serbisë. E tillë, përkon natyralisht me interesin kombëtar shqiptar. Dhe qendra ku tërhiqen fijet e hemisferave të reja, është larg, përtej deteve, në Uashingtonin e lirisë.

Kurse beteja e tretë zhvillohet në votrën e saj në Prishtinë. Por ndryshe prej tyre, ngjan profane, e ligë, e përbuzshme. Në vend të naltësisë fisnike, ajo ka gjithë përmasën ndërklanëse të pushteteve të ulta - jo për kufij, territor a sovranitet, por për primat politik në kierarkinë e Fuqisë. Sa cinike, ndaj, duken fjalimet, betimet dhe evokimet pranë varrit të flijimtarëve. Të vdekurit na shohin, thotë Mësimi, por s'mund të flasin. Dhe është pikërisht ky shpërdorim i heshtjes së varrit që i bën ata më të poshtërit në Europë.Në fund fare është Shqipëria, e pabetejshmja, e munguara e madhe. Madje, rrëzomë e saj vete përtej mungesës që rreket t'a mbushë ndonjë fjalë rituali formal, frigjid e shterpësor. Kur gjysma e atdheut jeton orën e vështirë, ajo, sipas një rregulli të çuditshëm, mbytet në kaos. Vërshojnë sheshet, flakëron urrejtja, sfidohen aleatët dhe tranden themelet e brishta të shtetit që, pas çdo rrotullimi, kthen përmallshëm në "vitin e tij zero". Dhe, ashtu, ngujuar në pengmbajtjen e pandihmë të vetëvetes, i dërgon Kosovës dhe botës dy kumte tragjike: Kosovës vetminë dhe botës pazotësinë e racës shqiptare për shtetësinë..!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks