SHKRIMI
e mërkurë, 26 qershor 2019

SHERADIN BERISHA: SI TA LARGOJMË KËTË KLASË TË KRIMINALIZUAR POLITIKE?!

Pashtriku, 23 mars 2019: Punësimet në "Sektorët Publik" tashmë shoqërinë tonë e kanë ndarë në dy kategori:

1. në kategorinë e të privilegjuarëve, ku bëjnë pjesë familjarët e liderëve partiakë, të deputetëve dhe zyrtarëve të tjere të të gjitha niveleve të spektrit politik (PDK, LDK, AAK, NISMA...); dhe

2. në kategorinë e të duskriminuarëve, ku përfshihen të gjitha nivelet e shoqërisë, pavarësisht bindjeve politike dhe përkatësive partiake!

Dhe ky diferencim i thelluar ka prodhuar:

- një klasë të pasur e të paprekshme politike (që sundon për 20 vjet rresht) dhe

- një "Mentalitet të Robit" i cili voton si "robot" dhe e riciklon në pushtet këtë klasë politike pa përfituar asgjë!

Si mund ta ndryshojmë këtë gjendje të rëndë?!

Pa ndryshuar 'mentaliteti i robit' në raport me liderin dhe partinë, s'mund të lirohemi nga kjo klasë e kriminalizuar politike!

Prandaj, kategoria e të 'diskriminuarëve' që përbëhet nga shumica e shoqërisë sonë (anëtarë të thjeshtë të të gjitha partive, atyre të pa parti, nxënës, studentë etj.etj), duhet të organizojnë protesta paqësore deri ne largimin e kësaj Klase të papërgjegjshme - nga skena politike, në mënyrë që të hapet rruga për ndryshimin substancial në sistemin politik!


***

Ilustrimet: lexoni në foto punësimet e familjarëve të sunduesve të Kosovës!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks