SHKRIMI
e martë, 17 shtator 2019

REXHEP KASUMAJ: PËRҪMIM ...

Berlin, 14 prill 2019: (Mbi lehjet e Gebelsit serb)

1.

Ç'hipokrizi!

Këtë mund t'a bëj vetëm Gebelsi i Sllobodanit, Vuçiq. Thotë: Prishtina të heqë taksën dhe të kërkojë falje.

Tani vini re mendjen e çoroditur dhe shpirtin kriminal. Ndërsa Prishtina duhet të përulet para humbjeve finansiare serbe, Belgradi nuk duhet të kërkojë ndjesë dhe, si Willy Brandti para viktimave të fajit ariozofik, të gjunjëzohet me ndjesë të thellë pranë muranash të krimit millosheviqjan në Kosovë.

Është një presedan historik që humbësi i luftës, i një lufte pushtuese që lë pas shkrumb e hi, varre masivë, dëbime biblike, therje fëmijësh e shnjerëzime grashë, të rimbajë vrasësit në piramidë pushteti dhe, njëkohësisht, të ulet i barabartë në tryezën e paqes.


2.

Racë e ultë dhe, gati, defekt natyre ky fis sllav që, për fatkeqësi fqinjëron me shqiptarë. Dhe, si rrjedhë e gjenit, fqinjëron armiqësisht qëkur do zbriste si arixhi nga pasbjeshkët e Karpateve.

Kur ata do vinin, shqiptarët, pohon Fishta, kishin kryer tashmë ciklin mijëvjeçar të qytetnisë. Prandaj do ishte kaq e vështirë kjo fqinjësi mes ardhësve të vonë e të egër dhe vendësve të hershëm e të kulturuar.

Kjo relatë vijon ende sot: serbët urrejnë shqiptarët, kurse këta vetë nuk urrejnë, por epërsisht përçmojnë serbët ose shkijet, si cilësohen me emrin real e të pangjyrosur!

 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks