SHKRIMI
e mërkurë, 26 shkurt 2020

SHERADIN BERISHA: DINAMIKA HEGELIANE NË PROCESIN E NEGOCIATAVE KOSOVË - SERBI!

Pashtriku, 6 maj 2019: Në filozofinë politike ekzistojnë dy 'parime' bazë:

1. 'rregull nga shkaktimi i krizave', dhe

2. 'fitore përmes konfliktit'.

Këto 'parime' zhvillohen mbi bazën doktrinës trinomëshe të filozofit gjerman Georg F.V.Hegel (1770 - 1831):


1. Teza (problemi)

2. Antiteza (reagimi) dhe

3. Sinteza (zgjidhja)


***

Duket që procesi i negociatave Kosovë - Serbi po zhvillohet me këtë dinamike hegeliane!

1. Teza (problemi) është kërkesa e Serbisë për statusin autonom të serbëve në Kosovë, duke u ndërlidhur edhe shkëmbimi apo krrigjimi i territoreve si opcion;

2. Antiteza (reagimi) është kundërshtimi i Kosovës për këto apetite serbe; dhe

3. Sinteza (zgjidhja) është procesi shkallë - shkallë i negocimit që po zhvillohet në Bruksel e Uashtington, dhe në formën e 'samiteve' të Berlinit (që u mbajt para ca ditësh) dhe Parisit (që pritet të mbahet me 1 korrik) për finalizimin e "kompromisit të dhimbshëm"! Por nuk do të përfundojnë këtu samitet dhe takimet e tilla ...!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks