SHKRIMI
e premte, 13 dhjetor 2019

REXHEP KASUMAJ: PËRSËRI E PËRSËRI SERBI!

Berlin, 25 maj 2019: Figurantët shqiptarë shfaqen e bien në ftomë motesh, por e njëjtë, sa lodhshëm e njëjtë mbetet formula e sundimit serbian.

"Lista serbe e gatshme të rrëzojë qeverinë Haradinaj", thotë serbi Gjuriq. Po kush tjetër mund të flasë me kaq siguri: për ngritjen apo rënjen e legjislaturave në Kosovë?

Mirëpo, meqë e ka të njohur ndjeshmërinë e një pjese të opozitës politike, aherë gjuha e fshehtë serbe, ndoshta, sugjeron të kundërtën: rreshtimin prapa saj. Dhe, kurdo e përherë, ata s'bëjnë tjetër veçse ndjekin me sens historie interesat e shtetit serb, instaluar thellë e brejtshëm në indin ekzistencial të Republikës së pabërë.

Por, fundja, pse jo: e para, janë kuvendarë të Kosovës. E dyta, rrjedhimisht, a nuk ishte vota e tyre (e pritur në seancën konstituive me përgjërim lapidar) që fronsoi atë në pushtet? Dhe, ndaj, e treta, është pikërisht Haradinaj që ngulmon për të ruajtur praninë e tyre territorialisht kompakte në Kosovë. E kjo tani, kështu dërgon parashenjat e një Kosove të ardhme: të ndarë, të kohabituar me Belgradin dhe të mbetur përherë një shtet në tentativë!

E, pra: sërish Serbi, kjo fatprerëse e të drejtës së shqiptarëve për jetë!

 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks