SHKRIMI
e premte, 13 dhjetor 2019

HAZIR MEHMETI: VDES MIKU I MADH I SHQIPTAËVE, DIPLOMATI AUSTRIAK, ALBERT ROHAN

Vjenë, 5 Qershor 2019: Në moshën 83 vjeçare Vdes diplomati i lartë austriak Albert Rohan. Ai ishte sekretar gjeneral në Ministrinë e punëve të jashtme dhe një varg detyrash të nivelit ndërkombëtar duke dhënë kontribut pozitiv në rrjedhat e politikës globale. “Albert Rohan, që në vitet 1990 si diplomat me ndikim është përqendruar në politikën e Ballkanit drejtë perspektives evropiane, si rajon me interesa strategjike për Austrinë”, tha ministri i punëve të jashtme të Austrisë. Me vdekjen e Albert Rohanit, Austria humbë një diplomat profili të lartë dhe është dhembje e madhe për gjithë diplomacinë austriake dhe ndërkombëtare.

Albert Rohan u lind në qytezën e Melkut në Austrinë e Ulët. Studioi shkencat juridike në Universitetin e Vjenës dhe në Kolegjin Evropian të Brizhit në Belgjikë. Në vitin 1963 u angazhua në shërbim të lartë diplomatik, mes tjerash ambasador në Beograd e pastaj në Londër. Në vitin 1977, Rohan do të drejton kabinetin e Sekretarit Gjeneral të Kombeve të Bashkuara Kurt Waldheim në New York. Rohan, në vazhdimësi merr detyra diplomatike të nivelit të lartë, mes tjerash ambasador i Austrisë në Buenos Aires, kurse në vitin 1996 caktohet sekretar gjeneral në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Austrisë. Në angazhimet e Kombeve të Bashkuara rreth zgjedhjes së statutit të Kosovës, do emërohet nënkryetar i Marti Ahtisarit, ku luan rol me rëndësi në përgatitjen e draftit për pavarësinë e kushtëzuar të Kosovës, i cili plan u tregua i suksesshëm në zgjedhjen e krizës në rajon. Albert Rohan ishte kryetar i Shoqërisë Austriake-Amerikane. Në vitin 2001 u dekorua me “Yllin e Argjend për Merita ndaj Republikës së Austrisë”. Në vitin 2002 boton librin e tij “Diplomati në Rrethet e Politikës Botërore. Takime, sugjerime, njohuri”.Rohan dhe shqiptarët

Që herët, Abert Rohan, ishte i pranishëm me qëndrimin e tij prej diplomati realist ndaj problemeve në Ballkan dhe veçanërisht ndaj atij të Kosovës, kurse pas shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës ishte vazhdimisht i angazhuar në realizimin e planit për të cilin kishte dhënë ndihmë të madhe. Qëndrimi i tij rreth Kosovës ishte me rëndësi jetike, në momentin jetik për Kosovën dhe qytetarët e saj. Ndikimi i tij ishte i madh në qarqet vendore e ndërkombëtare, andaj njohja e pavarësisë së Kosovës nga Austria ndër shtetet e para nuk ishte e rastësishme. Mbështetja e Austrisë në momentet më vendimtare për kombin shqiptar u përsërit edhe një herë ngjashëm me vitin 1912 kur Monarkia Austro-Hungareze mbështeti fuqishëm pavarësinë e Shqipërisë dhe mbrojti aq sa mundi tërësinë e tokave shqiptare.

Albert Rohan ishte i pranishëm në të gjitha manifestimet shënjuese në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Austri. Që në ditën e hapjes së Ambasadës së Kosovës në shkurt të vitit 2009 duke vazhduar deri në ditët e fundit të jetës së tij. Ai duket qartë se u gëzohej arritjeve të shtetit të Kosovës, por kishte edhe shqetësime në rrjedhat negative në vend. Ai ishte i pranishëm në shumë konferenca, tryeza e takime diplomatike të organizuara nga Ambasada e Repulikës së Kosovës në Austri. Ambasadorët e Kosovës në vazhdimësi e vlerësonin shumë kontributin e tij, praninë e tij. Ishte e zakonshme prania e tij në të gjitha aktivitet e organizuara nga Ambasada e Kosovës. Nuk mund ta mendonim se ai nuk do ishte i pranishëm edhe pse nuk mbante fjalime të gjata, ai fliste atje ku duhej, në kuçin e vendimeve.

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Austri, Sabri Kiqmari, në vitin 2009 do deklaron: “Ambasadori Albert Rohan ka luajtur rol të dorës së parë në rrjedhën bisedimeve për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Austria i njeh rrjedhat në Kosovë. Këtu u zhvilluan edhe bisedimet që tani janë materializuar me planin e presidentit Ahtizari me pavarësinë e Kosovës. Këtu dominon një klimë e orientim tepër miqësor e dashamirës në veçanti tek Ministria e Jashtme, ndaj Kosovës dhe jam i bindur se Austria do ta thellojë këtë mbështetje permanente për qytetarët e Kosovës të cilat do të jetë shumë të rëndësishme për vendin.”


Miku ynë i madh Albert Rohan!

Ne shqiptarët me pikëllim të thellë morëm lajmin e hidhur që Ti nuk jeton më. Vepra e juaj prej njeriu të drejtë në dobi të paqes do jeton ndër breza. Falënderimi e respekti ndaj veprës dhe emrit tuaj do jeton gjithmonë!

Pusho i qetë në dheun e bekuar!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks