SHKRIMI
e premte, 13 dhjetor 2019

SHERADIN BERISHA: SI MUND TË VIJË NDRYSHIMI I MADH?!

Pashtriku, 22 Korrik 2019: "Askush nuk mund të kalërojë mbi kurrizin tënd nëse ti nuk përkulesh" - Martin Luther King (1929 - 1968)

***


 


 


- Ҫdo shoqëri brenda vetes përbëhet nga grupime të ndryshme!

- Kush vendos mbi fatet e shoqërisë?!

- Politika!

- Pra është kryesisht politika ajo që kalëron mbi kurrizin e njerëzve të përkulshëm!

***

Në këtë kuadër:

- Njeriu gjithmonë kërkon ndryshim për zhvillimin e shoqërisë!

- Kush e bënë ndryshimin?

- të papërkulshmit!

- Kush janë ata/o?

- Janë njerëzit e ditur e të guximshëm!

- Ku janë ata/o?

- Në çdo grupim të shoqërisë!

- Atëhere, pse nuk organizohen kundër të keqes dhe padrejtësive?

- Sepse janë pakicë brenda grupimeve të shoqërisë, dhe duke qenë të tillë, "mbytet" dija dhe guximi i tyre brenda shumicës së atij grupimi, me plotë interesa vetjake!

- Ani, çka duhet bërë?!

- Duhet të bashkohen të gjitha pakicat e këtyre grupimeve për ta bërë shumicën e të diturve dhe të guximshmëve, dhe në këtë mënyrë është i pashmangshëm ndryshimi i madh që e kërkojme çdo ditë!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks