SHKRIMI
e premte, 13 dhjetor 2019

REXHEP KASUMAJ: DY FUSHA TË LARGËTA DHE NJË E TRETË NË MES

Berlin, 24 Korrik 2019:

1.

Ndërsa rilexoja mitet e lashtë, do ndaloja dy-tri herë tek "Fushë e Elizeut".

Ashtu si gjithë mitet, të çlironte nga realiteti profan e i mërzitshëm. Botë e tyre është plot jetë, hije, dritë, mner, mort, pavdekësi, rilindje, mundësi dhe kohë e pafund...

Natyrisht, nuk bredhja Elizesë, nuk sodisja bukuritë e kësobotshme parisiene. Ishte një përjetim më i thellë imagjinar.

Fushat e Elizeut, thoshte libri, gjendeshin në botën e përtejjetës ku preheshin shpirtërat e njerëzve të drejtë.2.

Ndalova e mendova me pak trishtim. Nga njëjtësi e emrit apo vendzënjës së tyre në hemisferën perëndimore të rruzullimit, një aluzion, poaq fryme mitike, ftillohej ngadalë.

Dhe, disi vetishëm, në fantazinë krijuese ngjizej ekzistenca paralele e dy fushave: e andejmja dhe e këtejmja në përballjen e vështirë ku e dyta mposhtej vazhdimisht...E midis tyre, si mes jetës e vdekjes, vuante heshtjen e pakuptuar nga askush dhe një tjetër, humbësisht e tretur...

Ndaj dhe të dyjat bashkë më kujtojnë vargun e këngës së moçme epike, gati funebre:

"Oj Kosovë, ti fushë e gjânë,

pse kaq shumë vajton..."!

Të këngës për fushëdhimbjen, sepse më parë se FushëKosovë, ajo mund të quhet pikërisht kështu: Fushëdhimbje! Për një Fushë të pafaj, të munduar, të prerë rrite e të harruar shekujsh nga gëzimet e jetës...

Dhe në vajin e lulëkuqeve të saj kishte nismën, përcytjen, dorëfshehtën, prapaskenat a thikën e mbuluar nga palët e frakut të zi, pikërisht kjo fusha e mbidhéshme e Elizesë.

Si ndodhi, prandaj, që shpirtërat e saj të këndejjetës ishin kaq të ultë. Kaq jetëvrasës. Krejt mnere e ligësi të pabesë...

3.

Kthjellësia e gjykimit historik, nuk turbullohet dot nga lojë e dyfishtë: Marsejezë për vete e gropë varri për të tjerë.

Mjaftonte, pra, që një populli të vetëm t'i ketë vënë prangat e gjeopolitikës për t'u cilësuar e tillë. Dhe i kishte vënë, njëmend, Arbërit në fillimshekullin e ikur duke e larë në gjak e lot...

Madje dhe 100 vjet pas, përhihen sërish maskat e vjetra. Lumi Ibër kumton gjithçka. Dhe dëshmon poashtu më shumë se gjithë kronikat për ngjyrën e tij...

Shpirtërat e drejtë të Elizeut do jenë prekur, tronditur e pikëlluar përsa kanë marrë lajmet e liga. Por ata s'mund të flasin nga largësia e shurdhër e Tokës dhe Kohës.

Krejt ç'mund të bëjnë është t'mos u lënë vend fantazmave çnjerëzore të Fushës së Sipërdhéut!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Gëzuar 28 Nëntorin 1912!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks