SHKRIMI
e shtunë, 04 korrik 2020

SHERADIN BERISHA: POPULLI DHE PARTIA - DËSHIRA DHE LAKMIA! KUSH DO TË FITOJË MË 6 TETOR?!

Pashtriku, 3 tetor 2019:


Ndryshimi është proces i zhvillimit! Kush s'e pranon zhvillimin e ka pranuar stagnimin!

***

Sot është dita e parafundit e fushatës zgjedhore! Partitë politike për 10 ditë - parreshtur e keqpërdorën nocionin popull! Ato me gojën plotë popull: u zotuan, premtuan, manipuluan e genjyen tmerrësisht e pafundësisht!

Gjatë kësaj fushate populli për partinë: ishte zotim, premtim, manipulim, mashtrim, rrenë, parollë, marketing, sllogan, etj !!!

Pse partia - popullin e konsideron të tillë?

- Sepse partia është pjesa (pakica), ndërsa populli është tërësia (shumica)! Dhe, partia duke kërkuar sot votën në emër të shumicës, nesër i shërben pakicës!

Pse mendoj kështu?

Mendoj kështu për faktin sepse, për 20 vite rresht pas luftës, partia (pakica), identifikohet me "liderin" dhe klanin e tij të interesit material, të cilët krijuan pasuri përrallore dhe privilegje të pakufizuar!

Ndërkaq populli - shumica (75-80% e tij), jeton me pagë minimale, pa punë, pa përkujdesjen e duhur të shtetit! Pra nën mëshirën e fatit, në skamje e varfëri, dhe me shpresën e humbur se mund të jetohet dinjitetshëm në këtë vend!

Më 6 tetor populli zgjedhë e voton, e pastaj për 4 vjet partia (qeveria...) e shkelmon!Dhe për fund një mesazh!

Presidenti i 16'të amerikan, Abraham Lincoln (1809 - 1865) ka thënë: "Vota është më e fuqishme se plumbi. Me plumb mund ta vrasësh armikun tënd, kurse me votë mund ta vrasësh të ardhmen e fëmijëve të tu…"!***

Tani shtrohet pyetja:

A do të bëhet më 6 tetor - VOTA - më e fuqishme se plumbi, që të mos e vrasim ardhmërinë e fëmijëve tanë?!

Përgjigjia:

- Dëshira (vullneti) thotë: PO!

- Lakmia (syri i pangopur) thotë: JO!

Uroj të fitojë dëshira mbi lakminë!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks