SHKRIMI
e hënë, 06 korrik 2020

SKËNDER SADRI KAPITI: 'KUJDES', LDK!

Durrës, 4 nëntor 2019: Me Vjosa Osmanin LDK po rilind, por nëse kjo nuk vlerësohet dhe rrangallat dështake politike të LDK-së e minojnë kontributin, aftësinë dhe meritën e Vjosës, dhe nëse egoizmi dhe revanshi i tyre kundër saj agravon atëhere LDK-në e pret një degradim dhe falimentim i madh.

Nëse dështon kualicioni VV-LDK për kapricot dhe për arrogancë të disa individëve të LDK-së , LDK-në e pret shthurja me pasoja të një humbje të thellë politike.

Pa Vjosën kandidate për kryeministre garda e vjetër e LDK-së do ta kishte marrë vëndin e 3-të e ndoshta edhe te 4-t ne zgjedhjet e 6 Tetorit 2019

Lutfi dihet se të vjen “keq” që nuk doli LDK forcë e parë politike, por kjo nuk ta jep shansin për ta fituar pazarin në marrveshjen bashkëqeverisëse VV-LDK për t’u berë kryetar i LDK-së sepse ti je humbësi më i madh në LDK me disa të tjerë , por sidomos ju vetë së pari në Gjilan me atë humbje të thellë për të cilën LDK duhet të kërkojë dorëheqjen e juaj, pasiqë edhe jeni në kundershti me kohën, me të renë dhe me të rinjtë e politikës në LDK.

Me ju si kryetar poqese aksidentalisht do bëhesh e zgjidhesh , LDK-ja kalon e shkon në parti të dorës së dytë. Apo mos doni ta aplikoni edhe “përvojën” që ju patët në marrëveshje me PDK-në ,ku prej saj e bëtë edhe Thaçin President.

President duhet të jetë individi me personalitet, dinjitet, i respektuar dhe i pranuar publikisht dhe jo produkt pazaresh dhe interesash personale të dy apo të disa personave të LDK-së. Dhe më e mira do të ishte që si kandidaturë për Presidente e Kosovës nga LDK-ja do të kishte qenë Vjosa Omani, gjë të cilën tashmë e ka bërë edhe vota popullore e 6 Tetorit 2019, ku falë saj edhe LDK mori këtë rezultat në ato zgjedhje.

Për zgjedhjen e Presidentit duhet të merret në konsideratë jo vetëm “vullneti” i disa përsonave të LDK-së,por ai i bazës së saj, dhe ai i opnionit qytetar. Por është edhe tjetra akoma më e rëndësishme, është ajo se në caktimin e Presidentit vihet në provë edhe VETËVENDOSJA, e cila moralisht nuk do të pajtohet në rast se bie dakord për t’i dhënë Presidentin LDK-së: VV, nuk do jetë dakord që për hatër të postit të kryeministrit, i cili i takon VETËVENDOSJES, ajo te pranojë për President nga LDK-ja ndonjë figurë politike të akuzuar e të konsumuar publikisht për pazare dhe afera matrapazllëku politik në dëm edhe te interesave kombëtare madje. Pra, VV nuk do të bëjë gabimin që bëri dikur LDK-ja kur ajo e votoi Thaçin për President, e ndërsa VV protestonte me të drejtë kudër kandidaturës së tij.

Edhe këtë duhet ta kenë parasysh LDK-ja. Cilët janë këta që nuk duhet të jenë dhe as që të pretendojnë për president nga LDK-ja në rast të një konsnsusi VV-LDK, ata e dinë vetë më mirë se të tjerët, por edhe i njeh dhe nuk i don as antarësia e LDK-së, as strukturat e saj por as edhe opinion i gjërë në Kosovë.

Prandaj kujdes LDK! A e llogarit LDK-ja se poqese do të dështojë kualicioni VV-LDK për interesa personale të lidershipit të ngushtë të LDK-së për postin e Presidentit , dhe po të shkojë Kosova në zgjedhje prej këtij shkaku se çfarë hunbje katastrofike do të pësonte LDK-ja?!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks