SHKRIMI
e martë, 04 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: ҪFARË REPUBLIKE ËSHTË KOSOVA?!

Pashtriku, 24 nëntor 2019: Është iluzore dhe njëkohësisht mashtrim i madh për shqiptarët, të thuhet me plot kuptimin e fjalës se, Kosova është shtet i pavarur dhe sovran!

- Atëherë çka është Kosova?

- Është republikë e Pakos së Ahtisarit, që ka:

- 95% shqiptarë,

- 3% minoritet serbë e 2 % minoritete jo'serbe,

- 10 komuna etnikisht serbe,

- 44 kisha e manastire serbe si: zona eksterritoriale të mbrojtura me ligje të veçanta,

- 10 vende të rezervuara për deputetët serb në Kuvend e Kosovës,

- 2/3 e shumicës së pakicës serbe në këtë Kuvend.

Pastaj ka:

- pjesëtarë të shërbimeve sekrete të Serbisë, brenda AKI'së,

- pjesëtarë të strukturave policore të Serbisë, brenda Policisë së Kosovës, dhe komandatin serb të policisë në veri të Kosovës,

Pastaj ka:

- postën e Serbisë,

- telekomin e Serbisë,

- bankën e Serbisë,

- spitalet e Sebisë,

- planprogramet e Serbisë në të gjitha nivelet e arsimit serb në këtë republikë ahitisariane,

Pastaj ka:

- partinë 'listën Srbska' e cila përfaqëson interesat e Serbisë në Kuvend, në Qeveri dhe në institucionet tjera të republikës së Ahtisarit,

- dhe kjo 'sërbskë' udhëheq me 10 komunat etnike serbe, të cilat sipas marrëveshjes Thaçi-Daqiç-Eshton, të arritur më 19 prill 2013, në Bruksel, priten të bashkohen në njësinë autonome etnike serbe të quajtur Asociacion (Zajednicë),

- dhe kjo Zajednicë pritet të ketë, kuvend, kryetar të kuvendit etj.etj!!!

Kjo është Republika e Ahtisarit!

***

Tani shtrohet pyetja:

- Kush mund ta ndryshojë këtë republikë të dëmshme për të ardhmen e Kosovës?

- mund ta ndryshojë shumica shqiptare!

- Në ç'mënyrë?

- në mënyrë institucionale!

Për ta ndryshuar këtë republikë të Ahtisarit (e cila kurrë nuk ishte aspiratë e shqiptarëve), si punë e parë dhe urgjente e kuvendit dhe qeverisë së re në krye me Albin Kurtin, duhet të jetë ndryshimi i Kushtetutës së Ahtisarit, për t'i hapur kështu rrugë, Republikës së Adem Jasharit, për të cilën janë flijuar historikisht mijëra shqiptarë!

Nëse nuk ndodhë ky ndryshim, atëherë nuk mund të themi se kemi shtet të pavarur dhe sovran, por kemi republikë të Ahtisarit, e cila qeveriset nga Prishtina dhe Beogradi nën mbikëqyrjen e Brukselit...!

***

Nëse s'është kështu me thoni si është ndryshe?!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks