SHKRIMI
e enjte, 02 prill 2020

SHEFIK SADIKU: SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE - FATKEQËSI HISTORIKE!

Viti, 29 janar 2020: Popullin shqiptar, fatkeqësisht prej se është formuar si popull, e kanë ndjekur pamëshirshëm shpërnguljet, pra arratisja nga vendi i lindjes.

Kësaj here nuk do të flasim me shifra dhe data konkrete të të shpërgulurve, por do të themi vetëm dëmet e pariparueshme nga një e keqe që po i ndodh historikisht kombit tonë.


Fenomenin e braktisjes së atdheut të shqiptarëve e kanë shkaktuar dy faktorë: faktori i jashtëm, i pari dhe faktori i brendshëm, i dyti.

Besoj se jam i kuptueshëm kë e quaj të jashtëm e kë të brendshëm.

Faktori i jashtëm ka shkaktuar shpërnguljen më masive të shqiptarëve, krejt e kuptueshme kjo. Nga pushtuesit e tokave shqiptare nuk mund të presësh edhe trajtim më të mirë dhe dinjitoz. Ai nënkupton dhunë, vrasje, plaçkitje dhe dëbim nga vendi.

Këtë fat e patën shqiptarët që nga pushtimi i tokave tona nga Perandoria Osmane, pas vdekjes së Skënderbeur. Shpërngulja e shqiptarëve, e njohur historikisht si arbëreshët, ka qenë me pasoja jashtëzakonisht të mëdha. Pasoja këto që do të kenë ndikim edhe në migrimet e mëvonshme. Vala e dytë e madhe e shpërnguljeve është ajo e viteve 1877/8, kur një krahinë e madhe e njohur si Toplica ngjau kur shteti serb e shfrytëzoi dobësimin e Perandorisë Osmane dhe pa organizimin shqiptar.

Jo më pak të dhimbshme janë shpërnguljet e dhunshme të shekujve XIX dhe XX.

Të gjitha këto të shkaktuara nga fqinjët e shqiptarëve serbët, grekët dhe malazezët, paraqesin faktorin e jashtëm e të dhunshëm të shpêrnguljeve shqiptare.

Faktorin e brendshëm,jo më pak të dhimshëm, e përbëjnë dy shtetet shqiptare në Ballkan, Shqipëria dhe Kosova.

Valën e shpënguljeve nga Shqipëria e ndërpreu plotësisht vetëm periudha e udhëheqjes komuniste të vendit, 1944-1990. Me ndyshimet e sistemit në Shqipëri, apo më mirë thënë, me fillimet e ndryshimeve shoqërore nga 1990 filloi dhe nuk ka të ndalur ikja e shqiptarëve nga Shqipëria,siç ndodhi dhe po vazhdon pa nêrprerë ikja e shqiptarëve nga Kosova që nga çlirimi i saj më 1999. Shpërngulja e shqiptarëve nga Maqedonia,Mali i Zi dhe Lugina e Preshevês,vazhdon pandërprerë. Madje ikja e shqiptarëve nga këto vise,që paraqesin faktorin e jashtëm,në disa vende të caktuara si Lugina e Preshevës dhe pjesë në Mal të Zi,sipas trendeve së shpejti do të mbeten pa shqiptarë.

Migrimi i shqiptarëve nga Shqipëria dhe Kosova, kur tani këto janë të lira, është po aq plagë e dhimbshme sa plagët e shkaktuara nga faktori i jashtëm. Migrimi nga shtetet shqiptare ka një adresë dhe një emër,faktori ekonomik dhe shtetet e pakonsoliduara dhe kequdhëheqja!

Një ditë,uroj që ajo të mos jetë larg, udhëheqjet e këtyre dy vendeve,ajo e Shqipërisë prej 1990 dhe e Kosovës prej 1999-es, duhet t'i japin llogari kombit pêr këtë zbrazje me fajin e tyre.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks