SHKRIMI
e enjte, 02 prill 2020

Skënder Sadri KAPITI: Urime Qeveria 'Kurti' - si Qeveri e VETTING-ut, shpresës dhe e integrimit

Durrës, 4 shkurt 2020: Arritja e marrveshjes së Kualicionit LVV-LDK dhe formimi i qeverisë është fundi i regjimeve gjysmako-demokratike dhe korruptive të këtyre 20 viteve; është shfronësim dhe shpronësim i oligarkisë që kishte kapur shtetin dhe drejtësinë; është çpengim dhe çbllokim i demokracisë, patriotizmit, të vërtetës, të drejtës, integrimit dhe i progresit demokratik e social.

Kualicioni qeverises LVV-LDK me ne fund arriti marreveshjen per formimin e qeverise.Me fillimin e funksionimit te qeverise se re realizohet deshira dhe vullneti historik i votuesve dhe i popullit te Kosoves, i cili ndeshkoi ashper pushtetin dhe politiken e keqe dhe te demshme te kualicionit te meparshem PAN, dhe ate te te gjithkohes qe kur Kosova u çlirua,pra ate te 20 viteve. Pavarësisht se pati vështirësi formimi i këtij kualicioni, më në fund ai u realizua falë kryesisht Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, dy promotorëve të ndryshimit dhe të besimit popullor.Përpjekjet e hapta dhe ato te nentokes te strategut te mashtrimmve, manipulimeve e te korrupsionit te H.Thaçit deshtuan. Tani populli pret ndryshimin,dhe ndryshimi fillon me çmontimin dhe lirimin e institucioneve shteterore, me pastrimin e tyre prej elementeve injorante, me rekorde krimi, hajnije e korrupsioni. Tani pritet nga publiku kombetar qe te reformohet sistemi i drejtesise, miratimi i nje ligji lustracioni, VETTING-u gjithëinstitucional e gjithëpëfshirës. Qytetarët presin dekriminalizimin e politikes te administrates shteterore qe do te kthejne besimin dhe shpresen e shqiptareve te shteti, ligji e drejtesia. Kjo eshte detyra e pare dhe kryesore e qeverisjes LVV-LDK .

Një gjë të tillë e ka shprehur edhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, i cili ka reaguar pas arritjes së koalicionit për bashkë-qeverisje ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.Ai e ka quajtur ditë të re politike, ditën e arritjes së koalicionit. Profesori amerikan ka kujtuar se 20 vitet e fundit, Kosova si vendi më i ri në Evropë, është dëmtuar nga qeverisja e keqe, papunësia e lartë dhe korrupsioni,. Ditë e re politike - vendi më i ri, por një vend i trazuar në Evropë. 20 vitet e fundit u dëmtuan nga qeverisja e keqe, papunësia e lartë dhe korrupsioni i përhapur brenda dhe jashtë qeverisë.Ata që dikur luftuan me guxim për lirinë e vendit nuk arritën të sigurojnë një demokraci funksionuese të aftë për të adresuar me përgjegjësi aspiratat e publikut”. Ben-Meir ka cituar ish-presidentin amerikan Bill Clinton, i cili pas përfundimit të luftës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kishte deklaruar “Ne e fituam luftën. Por dëgjoni: Vetëm ju mund të fitoni paqen. Koha për luftime ka kaluar".

Kjo bashkëqeverisje LVV-LDK përshëndetet edhe nga Unë dhe familja ime KAPITI me banim në Durrës, përshëndetet edhe nga të gjithë shqiptarët në Shqipëri sidomos nga ata me origjinë e prindër nga Kosova pas atij zhgënjimi dhe mosinteresimi të pushtetarëve e politikanëve të mëparshëm të këtyre 20 viteve, të cilët u treguan arrogantë dhe mospërfillës ndaj atyre kosovarëve të përndjekur e të dëbuar me dhunë nga regjimet serbo-sllave, dhe të cilët e kanë ëndërruar dhe që kanë shpresuar se kur të vijë Dita e Madhe e Kosovës së lirë ata do të ktheheshin në Kosovë. Fitoren e LVV-LDK-së dhe qeverisjen e tyre e ka mirëpritur edhe diaspora kosovare, pasi edhe ajo nga politika e derimësotme u neglizhua dhe u injorua dhe nuk u vlerësua kontributi i jashtëzakonshëm i saj dhe që ka meritën e madhe që Kosova mbijetoi kombëtarisht dhe fitoi lirinë.

Dhe me 6 Tetor 2019 populli i Kosovës ndëshkoi politikën e keqe të korrupsionit, të papëgjegjshmërisë, të interesave personale e partiake mbi ato kombëtare; ndëshkoi keqeverisjet të cilat kishin kapur shtetin,ligjin , korrupsionin, drejtësinë dhe gjithçka publike, pasurinë dhe ekonominë dhe që prej antiligjshmërisë dhe mosrezultateve në luftë kundër krimit të organizuar e korrupsionit mbajtën peng edhe integrimin, progresin dhe zhvillimin civil, ekonomik, juridik, arsimoro-akademik dhe shkencor; integrimin shtetëror e brëndakombëtar dhe atë në Bashkimin Europian. Prandaj urojmë suksese qeverisë Kurti, Qeverisë së besimit kombëtar dhe të misionit për kthimin e shpresës,duke ngritur shtetin modern e ligjor duke vënë në funksionim ligjin dhe shtetin e shoqërinë.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks