SHKRIMI
e hënë, 30 mars 2020

SHERADIN BERISHA: PAKOJA E AHTISAARIT DËMTON REPUBLIKËN E ADEM JASHARIT!

Pashtriku, 17 shkurt 2020: (Në 12 vjetorin e 'pavarësisë') - Në dhjetor 2007, nëpër zyrat e Bashkimit Europian (BE'së) në Bruksel ka qarkulluar një dokument i papublikuar, të cilin e kishin përpiluar ekspertët juridik të BE-së.

Në dokument theksohet se "Rezoluta 1244 e KS të OKB'së (e miratuar më 10 qershor 1999) do të mbetet në fuqi edhe pas shpalljes së pavarësisë nga Kuvendi i Kosovës", sepse sipas tyre "1244'shi nuk e parandalon shpalljen e pavarësisë së Kosovës"!

Është e vërtetë që rezoluta nuk e parandaloj shpalljen e pavarësisë (më 17 shkurt 2008), por ama mbi bazën e kësaj rezolute dhe të dokumenteve të tjera ndërkombëtare, siç janë:

- Raporti i Kai Aides për Kosovën (Nju Jork, 13 qershor 2005);

- Pakoja e Ahtisaarit (Nju Jork, Vjenë, 2 shkurt 2007) dhe

- Gjashtë pikëshi i Ban Ki Moon’it! (OKB - Nju Jork, 13 qershor 2008), Kosova hyri në një cikël të ri negociatash politike me Serbinë, (nga viti 2010 deri më sot, shkurt 2020) për avansimin e statusit politik të pakicës serbe në një 'Bashkim territorial të komunave etnike serbe' (Zajednicë) dhe në rrezikun permanent për ndryshimin e kufijve të Kosovës!

Nëse ky proces i negociatave përfundon me këtë agjendë, atëhere pashmangshëm do të dëmtohet TËRËSIA TERRITORIALE E KOSOVËS, dhe në këtë mënyrë republika e 17 shkurtit 2008, e shpallur mbi pakon e Ahtisarit nuk do të mund të avansohet mirëfilli në REPUBLIKË TË ADEM JASHARIT!

Për më tepër do të bëhet i pamundur realizimi i aspiratës shekullore të mijëra dëshmorëve të rënë dhe vullneti i 95% të shqiptarëve të kësaj republike, për t'u bashkuar me Republikën e Shqipërisë në një SHTET TË PËRBASHKËT, si dy njësi federale!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks