SHKRIMI
e hënë, 30 mars 2020

BESIM CENGU: POLITIKA S’ËSHTË 'TËRHEQJE LITARI', POR SISTEM IDESHË KU MERREN PËRGJEGJËSI PËR ZHVILLIMIN E SHOQËRISË

Tiranë, 22 shkurt2020: Kam lexuar diku një thënie të një politologu se "shoqëritë njerëzore dhe kombet shpesh herë e kanë pësuar nga politikanët e këqinj".

Sot politikanin e keq e kemi të ulur këmbëkryq në krye të “hastrës”.

E fatkeqësisht politikanin - President i cili është i ngarkuar me barrën e rëndë të mëkateve, që i ka mbi shpinë dhe kërkon t’i shkarkojë duke u njësuar me opozitën e duke humbur kuptimin e qëllimit të pozitës së rëndësishme që ka.

Agresiviteti i tij e ka shpjegimin te parimi se “mbrojtja më e mirë është sulmi”, por ka harruar se politika nuk është “tërheqje litari” ku sundon logjika e forcës fizike, por sistem ideshë ku merren përgjegjësi për të zhvilluar shoqërinë.

Presidenti Ilir Meta, i di mjaft mirë mëkatet e veta, prandaj ai nuk mund të jetë simbol uniteti dhe ekilibrues pushtetesh në vend. Për këtë ai nuk mund të rrijë rehat, nuk mund të jetë kurrë i qetë. Ndërgjegja e vrarë e ha pak e nga pak.

Ai po e kqyrë çdo ditë “qartë e ma qartë”, se laku po i shkurtohet, prandaj po humb gjithnjë e më shumë dinjitet dhe po vuan “thellë e ma thellë”.

Meta po bëhet gjithnjë e më i vogël. Me një fjalë ai po soset deri në zhdukje.

Në këto kushte në përputhje me shkurtimin e lakut, rritet edhe shkalla e nervozizmit, dmth, e humbjes së logjikës duke u bërë gjithnjë e më i pakuptimtë, gjithnjë e më paradoksal dhe mbi të gjitha qesharak.

Mirëpo nervozizmi ka një pikë ngopje.Në rastet kur kalon pika e ngopjes së nervozizmit, te individi shfaqen simtomat e prishjes së strukturës psikologjike dhe ekuilibrit mental, deri në deviacione të rënda psiqike të pariparueshme. Më në fund fillon të notojë në detin e depresionit deri në çmenduri.

Deviacionet e rënda psiqike, rëndom shoqërohet me sjellje të padenja të natyrës foshnjarake, përcillet me anomali psikologjike dhe veprime groteske që dëmtojnë rëndë personalitetin dhe karakterin e manifestuesit.

Për më tepër, e shkëpusin nga realiteti ku jeton. Individi fatkeq i shpërfillur prej shoqërisë së vet e ka natyrën t‘i bjer pash më pash të ashtuquajturës “lumturi fatkeqe”.

Mirëpo ndryshime të tilla të individit, veçanarisht kur është figurë me rëndësi publike, paraqesin rrezik permanent për shoqërinë.

Kafsha e plgosur është e rrezikshme, porse politikani paranojak dhe i dizekuilibruar psiqikisht, është fatkeqësi jo vetëm për veten deri në kufijtë e të ardhurit keq, por edhe për shoqërinë përderisa ajo i ka besuar këtë pozitë të rëndësishme politike dhe publike.

Pikërisht manifestime të kësaj natyre, janë dukuri sociale dhe politike që konsiderohet si donkishotizëm i rrezikshëm i epokës tonë.

Konvulsionet e këtij shpirti mjeran të plagosur, duhen menaxhuar me kujdes deri në çmontim. Atëhere “Beslidhja” e 2 marsit, nuk do të jetë asgjë tjetër përveçse fusha ku ai do të luftojë me mullinjtë e erës.

Në këtë udhëkryq të paorjentuar, ku Presidenti ynë nuk di së çfarë flet, lutemi që tragjedia fatmirësisht është vetëm e vetja.

Ai duke u sosur përditë nga pak, për shkak të mëkateve të veta, rezulton të jetë shumë i vogël dhe i pafuqishëm.

Për rrjedhojë, nuk e ka fuqinë e atyre politikanëve nga të cilët e pëson një komb a një shoqëri.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks