ETNIKUMI SHQIPTAR
e martë, 27 qershor 2017

PROF.DR: LUFTULLA PEZA: MOHUESIT E ORIGJINËS PELLAZGJIKE DHE E VËRTETA PELLAZGJIKE!

Pragë, 19 qershor 2017: Në gazetën Dita, dt. 11 qershor 2017, lexova shkrimin: “E.Çabej, një shkrim i panjohur i tij për origjinën e gjuhës shqipe”, shkruar nga Dr.Moikom Zeqo. Prof. Çabejn dhe Dr. M.Zeqon i njoh dhe nga takime...

me shumë

NJË DORËSHKRIM PËR HISTORINË E SHQIPËRISË NË BIBLIOTEKËN E VATIKANIT

Pashtriku.org, 13 qershor 2017: Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull «Del Bellerbegato della Romania, d’Antonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëku...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: EQREM ÇABEJ, NJË SHKRIM I PANJOHUR I TIJ, MBI TEZËN ILIRE E PELLAZGE

Tiranë, 13 qershor 2017: Brikena Çabej, vajza e nderuar dhe e denjë e Eqrem Çabejit më dërgoi me email, që nga Parisi ku jeton, një shkrim të panjohur, ose shumë pak të njohur të babait të saj, të shkruar mesa duke...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA&DR.LILJANA PEZA: ÇFARË PËRFAQËSON SHKRIMI LINEAR B?

Pragë, 11 qershor 2017: Gjatë gërmimeve arkeologjike në ishullin e Kretës në vitin 1900, të ndërmarra nga arkeologu A.Evans, u gjetën shumë pllaka tjegullore (të sheshta) me figura dhe shenja të ndryshme shkrimore. Evans shkrime...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA: ME PUNË DHE TË BASHKUAR ARRIJMË MË SHUMË

Pragë, 6 qershor 2017: E Lexova me vemendje artikullin e A.Matit dhe F. Demit “Dy beteja dhe dy fitore të Arif Matit”, por vejë re se në te ka disa pasaktësi, që nuk duhet të na shpëtojnë, për të mirinformuar opinionin. P...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA&DR.LILJANA PEZA: THRAKËT, QË NË LASHTËSI KANË FOLUR DHE SHKRUAR GJUHËN PELLAZGE(SHQIPE)

Pragë, 27 maj 2017: Thraka në lashtësi ka qenë shtet i fuqishën dhe shtrihej afërsisht në territorin e sotëm të Bullgarisë me disa pjesë të shteteve fqinj. Në Luftën e Trojës (rreth vitit 1250 p.e.s.) Thraka ka qe...

me shumë

PROF.DR.VALTER SHTYLLA: MANASTIRI I DEҪANIT RUAN SHANDANIN E GJERGJ KASTRIOTIT SKËNDERBEUT(FOTO)

Pashtriku.ortg, 27 maj 2017: Manastiri i Deçanit në Kosovë ndodhet pranë qytetit të Deçanit, por edhe ndërmjet Gjakovës dhe Pejës. Vendosja e këtij kompleksi arkitekturor është bërë nën këmbët e Bjes...

me shumë

GJURMË HISTORIKE PËR FLAMURIN TONË KOMBËTAR

Pashtriku.org, 20 maj 2017: Shkrimtari, publicisti dhe Intelektuali ynë i shquar, Faik Konica (1875 - 1942) për flamurin tonë kombëtar shkruan: "Flamuri përmbledh kujtimet e shkuara të një kombi në një gjuhë të pashkruar që...

me shumë

FATBARDHA DEMI:ARBËRIT E SHEKULLIT TË XV'të QË NDRIҪUAN EUROPËN (II)

Tirannë, 14 maj 2017: Me qënëse, nuk është qëllimi i shkrimit, analiza kritike mbi idetë e dy filozofëve më të shquar të lashtësisë, po rendisim disa mendime, se si e shikonte Xhemisto Pletone -Pushtetin e Shtetit- në ...

me shumë

FATBARDHA DEMI:ARBËRIT E SHEKULLIT TË XV'të QË NDRIҪUAN EUROPËN (I)

Tiranë, 14 maj 2017: Rilindasit duhen lexuar e rilexuar gjithmonë, sidomos në kohëra të vështira. - Ismail Kadare. Nuk është fakt i panjohur se historiografia europiane ka shkruar mbi Kombin Arbër, e ndikuar nga botkuptimi poli...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks