DëSHMORëT
e diel, 20 maj 2018

BASHKIM KAJDOMҪAJ: 19 VJET NGA RËNIA E HYSNI TEMAJT, DËSHMORIT ME TRADITË PATRIOTIKE

Prizren, 20 prill 2018: Me rastin e përvjetorit të 19-të të rënies së dëshmorit të kombit, Hysni Sylë Temaj, u bënë vizita tek varri i tij në Landovicë dhe në familjen e tij në Kushnin të Hasit. Kohë m&e...

me shumë

AZEM RAMADANI: ISMAJL I.KRYEZIU, NJË JETË NË SHËRBIM TË ATDHEUT

Prizren, 19 prill 2018: Me 18.04.2018 u mbushën plotë 19 vite që kur ra në pritën e armikut dhe u zu rob i gjallë nga forcat serbe dëshmori i lirisë Ismajl I. Kryeziu. Ismajli u shqua qysh herët në vitet e 80-ta të sh...

me shumë

BASHKIM KAJDOMҪAJ: VEPRIMTARIA E ISMAJL KRYEZIUT NË KMDLNJ

Prizren, 18 prill 2018: Më 18. 04. 2018 u shënua 19 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit, Ismajl Kryeziu. Homazhe u bënë në varrezat e dëshmorëve në Landovicë pranë varrit të tij si dhe para Shtatores së t...

me shumë

IBRAHIM SHALA: SI E NJOHA AGIM RAMADANIN (FOTO + VIDEO)

Prishtinë, 13 prill 2018: (Në 19 vjetorin e rënies) - Sa herë afrohet 9 prilli, dita e mësymjes së kufirit Shqipëri - Kosovë dhe rënja e Agim Ramadanit, ndjeja një inspirim (ndoshta obligim) për të shkruar për Agim Ramadani...

me shumë

H.ABDULLAHU: DËSHMORI ISMET KRASNIQI, INSPIRIM PËR GJENERATAT E TASHME DHE ARDHSHME

Prishtinë, 27 mars 2018: Si në shumë protesta, aksione dhe padëgjueshmëri tjera të popullit shqiptar ndaj pushtuesit serb, edhe në demonstratat e fuqishme të para 29 vjetëve, të cilat konsiderohen më të përgjakshmet në...

me shumë

SABIT REXHEPI: SI U NJOHA ME VEPRIMTARËT E LËVIZJES, ARIF SEFERI DHE XHEVAT QERIMI?

Pashtriku.org, 25 nëntor 2017: Si u njoha me veprimtarin e LPK-s, Dëshmorin e Kombit, Arif Seferin me banim në Kumanovë dhe me Heroin e heshtur, Xhevat Qerimin me banim në Pozheran? Veprimtarët e LPK-se, Arif Seferin dhe Xhevat Qerimin i njoha...

me shumë

RAIF GASHI: SHKAS PËR TË SHKRUAR!

Prishtinë, 12 nëntor 2017: Të shkruash për figura të mëdha të kombit, nuk mjafton vetëm të lexosh ndonjë libër për të, ndonjë artikull gazete ose, larg qoftë, ndonjë referat të ndonjë politikani t&e...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: AFRIM ZHITIA, HEROI I LINDUR HERO!

Pashtriku.org, 2 nëntor 2017: (Fragment nga poema me të njëjtin titull, kushtuar militantit të radhëve të organizuara të LPRK-ës (LPK-ës) Afrim Zhitisë)

 

&...

me shumë

SAHADET ZHITIA: MONOLOGU I MOTRËS!

Deggendorf, 2 nëntor 2017: (Kushtuar Heroit të Kombit, Afrim Zhitia) -     MONOLOGU I MOTRËS! Jam në të rrahurat e zemrës sate si tinguj notash në pentagram trishtimi, vajin për vëllanë më vjen trajtë mandate, Shtrirë ...
me shumë

ELIFE PODVORICA-JASHARI: SADET, LAVDI VËLLAUT AFRIM!

Prishtinë, 2 nëntor 2017: Sadet! E di që dita e sotme të fut në vorbullën e kujtimeve për ngjarjet e saj! E di që kjo datë identifikohet me Afrimin dhe gjithçka të tij! Është ditë kur dhimbja e thellë shpirt&...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

DOKUMENTAR

DR.MATHIEU AREF: 'PELLAZGËT DHE GREQIA E LASHTË'

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks