SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

MEHË R.UKA: VITI 1981 ISHTE FILLIMI I SHTHURJES SË REGJIMIT TOTALITAR TITIST!

Pashtriku.org, 01. 05. 2015 - Dëshmori i Kombit, Mehë Ramë Uka (20. 12. 1962 - 29. 12. 1996) ishte njëri nga themeluesit e Unionit të Pavarur të Studentëve të Universitetit të Prishtinës, dhe në vitin 1990/91 jorastësisht ishte në krye të kësaj organizate studentore. Në 10 vjetorin e demonstratave të 11 marsit 1981, Mehë R.Uka - si kryetar i UPS të UP'së kishte përgatitur një kumtesë kushtuar kësaj ngjarje të rëndësishme historike, e cila me këtë rast është lexuar në të gjitha fakultetet e UP'së. "Demonstrata e 11 marsit (1981) ishte shkëndija e parë e një kthese të madhe në popullin tonë; shkëndijë e cila i shkallmoi iluzionet e ngritura në bazë të parullave e propagandës demagogjike për kinse shtetin në të cilin është zgjidhur më së miri çështja kombëtare; shkëndijë e cila luftën e popullit tonë për liri e pavarësi kombëtare e ngriti në një shkallë edhe më të lartë. Viti1981 ishte fillimi i shthurjes së regjimit totalitar titist…", kështu ka shkruar Mehë R.Uka në kumtesën e përgatitur më 11 mars 1991. Në 34 vjetorin e demonstratave të pranverës 1981, kjo kumtesë - për herë të parë botohet në portalin pashtriku.org.


Dëshmori i Kombit, Mehë Ramë Uka (20.12.1962 - 29.12.1996)


===========================


 


-----------------------------------------------


(Përgatiti editori i pashtriku.org, sh.b)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks