SHKRIMI
e premte, 19 korrik 2019

KADRUSH RADOGOSHI: JUSUF GËRVALLA DHE ELTON ZHERKA

Edmonton (Kanada), 11. 12. 2015: (Skicë për një ese krahasimtar) -Jusuf Gërvalla dhe Elton Zherka janë dy emra heronjsh, të cilët ndryshojnë shumë në mes veti, por çuditërisht kanë të përbashkët, jo vetëm mbylljen e jetës së tyre në dyluftim me robërinë, por edhe profilin e tyre profesional, që lidhej me skenën. Jusufi, pos gazetar dhe shkrimtar, ishte edhe kitarist dhe kantautor, ndërsa Eltoni ishte model, që e kishte bërë të njohur bukurinë shqiptare nëpër pasarelat e ndryshme të modës.

Ndryshimi i parë në mes tyre është se këta dy heronj u takojnë gjeneratave të ndryshme. Jusuf Gërvalla kishte lindur në vitin 1946, kur akoma nuk kishte lindur as babai i Eltonit, Gëzimi. Eltoni lindi në kohën, kur Jusufi u detyrya të largohej ilegelisht nga Kosova. Në vitin 1982, kur u vra Jusufi, Eltoni ishte fëmijë parashkollor. Mënyra e vrasjes së Jusufit ndryshon nga ajo e Eltonit. Jusufi u vra nga sigurimi shtetëror i ish Jugosllavisë në një atentat në Gjermani në vitin 1982 së bashku me vëllain e tij Bardhoshin dhe bashkëluftëtarin e tij Kadri Zekën, ndërsa Eltoni u vra në betejën e Junikut në vitin 1998 së bashku me Permet Vulën dhe Bedri Shalën. Ndonëse, të rëna në vende të ndryshme dhe në kohë të ndryshme, këto dy treshe heronjsh e kanë të përbashkët idealin e lirisë të shndërruar në qëllim: Çlirimi i atdheut.- Jusuf Gërvalla dhe Elton Zherka -


Jusuf Gërvalla si njeri ishte më i emancipuar se shumë shokë të gjeneratës së tij. Në aspektin artistik, Jusufi ishte figurë shumëdimensionale. Nëse me gazetari e fitonte ekzistencën, në kohën kur gjendej në atdhe, me veprimtarinë e tij të shumanëshme artistike ai shprehte ylberin estetik të shpirtit të tij. Poezia e tij i siguroi atij një vend të denjë në panteonin e poezisë shqiptare. Figurën e tij prej shkrimtari e kompleton edhe proza dhe drama e tij. Jusufi në fundin e viteve të 60-ta dhe në fillimin e viteve të shtatëdhjeta ishte kitaristi dhe kantautori i shndërruar në model për rininë kosovare. Megjithatë, të qenët artist i famshëm në disa fusha të artit, nuk ishte i mjaftueshëm për HEROIN me atdhe të robëruar.

Elton Zherka, lindi në Gjakovë në vitin 1978 dhe ashtu si Jusuf Gërvalla lindi në një familje patriotike: Babai i tij, Gëzimi nuk ishte pajtuar me politikën antishqiptare, prandaj ishte burgosur për motive politike. Eltoni trashëgoi nga prindët një bukuri të rrallë fizike, e cila i kishte edhe përmasat e veta epike. Kjo pamje fizike dhe dashuria për të bukurën, për modën, e futën atë në pasarelat e modës ndërkombëtare dhe në momentet kur ylli i famës së tij kishte arritur në zenit, ai vendosi që bukurinë e tij fizike dhe shpirtërore, famën dhe adhurimin e shumë vajzave për të, t'i sakrifikojë në altarin e lirisë së atdheut në Betejën e Junikut, duke u përlesh me ushtrinë serbe në vijën e parë të frontit. Varrimi i Elton Zherkës dhe Përmet Vulës në Gjakovë në vitin 1998 (në kohë lufte dhe terrori policor) ishte madhështor siç kishte qenë 18 vjet më parë ai i Jusufit, Bardhit dhe Kadri Zekës.

Pas asaj që u tha më lartë, mund të përfundojmë se Jusuf Gërvalla dhe Elton Zherka janë të ndryshëm në shumë aspekte si njerëz dhe si artistë, por që kanë të përbashkët aktin e flijimit të jetës së shndërruar në art, estetikë dhe famë për lirinë e atdheut. Sa kuptimplotë tingëllojnë, në këtë kontekst, vargjet e poetit të Rilindjes hungareze Shandor Petëf, i cili para se të binte në fushën e nderit si Jusuf Gërvalla dhe Elton Zherka, pat shkruar: "Jetën time rinore plot ëndrra e jap për dashurinë, por për lirinë e jap edhe dashurinë"!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks